Novosti

Atlas – svjedoci vremena

News atlas svjedoci vremena
News atlas svjedoci vremena News atlas pozivnice zajedno News slivana jakus

Početkom siječnja 2025. godine iz tiska je izašla knjiga „Atlas - Svjedoci vremena” autorice Silvane Jakuš.

Knjiga „Atlas – Svjedoci vremena“ do sada je neispričana priča o dubrovačkom Atlasu koji je desetljećima bio najveća turistička agencija u Hrvatskoj i cijeloj bivšoj jugoslavenskoj federaciji, ali u isto vrijeme i svjedočanstvo o našem turizmu, njegovu razvoju, uspjesima, kao i zamkama o koje se spoticao… Iz brojnih razgovora koje je s 80-ak relevantnih sugovornika (iz same agencije te svijeta politike, turizma i bankarstva) vodila novinarka Silvana Jakuš u knjizi možete doznati zašto je turistička agencija Atlas nestala s turističke karte Hrvatske i kakve je to posljedice imalo za daljnji razvoj našeg turizma.

Stoljeće agencijskog poslovanja u Hrvatskoj zaslužuje posvetu koju ova knjiga analitički i poticajno ispisuje i zbog prošlosti, ali još više zbog naše turističke i gospodarske budućnosti. U miru i ratu Atlas je živio s destinacijom i ljudima, zapisan je u srcima svojih zaposlenika, ali i povijesti hrvatskog turizma te je zaslužio da se ovom knjigom trajno zabilježi i pamti, a iz njegova primjera uči.

Urednica knjige je Petra Somek, a recenzenti su dr. sc. Željko Krušelj, izv. prof. i dr. sc. Darko Prebežac, red. prof.

Knjiga će biti predstavljena u Dubrovniku (1.2), Splitu (3.2.) i Zagrebu (17.2.).

IZ RECENZIJE:
„Stručna relevantnost ovog djela proizlazi iz spoznaje da se njome rasvjetljavaju kontroverze u poslovanju i privatizaciji jedne od velikih i moćnih hrvatskih tvrtki iz socijalističkog vremena. Primjer te neuspješne privatizacije u tranzicijskom razdoblju bio je dubrovački Atlas koji je desetljećima bio najveća turistička agencija u Hrvatskoj i cijeloj bivšoj jugoslavenskoj federaciji. U djelu su prezentirani svi segmenti razgranatog poslovanja Atlasa do kraja 1980-ih godina, srpsko-crnogorski napad na Dubrovnik 1991. sa svim negativnim posljedicama na poslovanje te tvrtke, kao i njezino politički sponzorirano urušavanje 1990-ih godina.
Slučaj Atlas nije predstavljen samo na fenomenološkoj razini, nego o poslovanju i političkim spletkama povezanim s tom tvrtkom govore brojni svjedoci, njih više desetaka, čime knjiga dobiva na autentičnosti i uvjerljivosti. Autorica ne nameće svoje prosudbe, nego ih često prepušta onima koji su od Atlasa i stvorili prestižnu tvrtku.

Djelo donosi mnogo zanimljivih i javnosti nepoznatih činjenica koje pridonose stvaranju šire slike o hrvatskom gospodarstvu u socijalističkom razdoblju, kao i u slojevitom procesu tranzicije. U tom su kontekstu važna i zapažanja svjedoka tih zbivanja, Atlasovih zaposlenika i pojedinih turističkih stručnjaka, jer je nemali dio poslovne dokumentacije uništen pa će se knjiga zasigurno koristiti i u znanstvenim analizama takvih tema.“

Prof. dr. sc. Željko Krušelj, izvanredni profesor na Sveučilištu Sjever u Koprivnici
Odjel za komunikologiju, medije i novinarstvo

IZ POGOVORA:
„U ovoj se knjizi na znanstveno-popularan način prikazuju specifičnosti planiranja i razvoja turizma u različitim društveno-ekonomskim i političkim sustavima na prostorima današnje Republike Hrvatske. Pojašnjava se cjelovit pristup razvoju turizma, analizira konkretan poslovni model i filozofija poslovanja na primjeru vrlo uspješnog turističkog poduzeća Atlas, a poslovanje poduzeća stavlja se u stvaran kontekst čimbenika tržišta, geopolitičkih izazova, ratnih zbivanja i procesa privatizacije.
Što smo to naučili (ili mogli i trebali) iz povijesti procesa privatizacije provedenog u Hrvatskoj? Koliko puta treba nekome ponavljati da bi u konačnici nešto shvatio, a ponajprije nešto naučio? Ovisi li to o želji i/ili spremnosti pojedinaca ili društva ili o nečemu ili nekome drugome?
Nadam se da će ova knjiga potaknuti i mnoge druge da ispričaju svoje priče kako bismo u konačnici svi ponešto naučili iz grešaka koje su u prošlosti napravljene.
Zato me ovakva djela vesele. Ona su primjer dobre i kvalitetne suradnje različitih sudionika jedne etape razvoja hrvatskog turizma koja imaju za cilj potaknuti dodatno istraživanje relevantnih i važnih poslovnih fenomena u konkretnom vremenskom kontekstu. Na ovaj se način potiče kreativno razmišljanje, kritičko osvrtanje, izražavanje mišljenja, argumentirana promjena stavova, ali i na određeni način pruža zadovoljština onima koji je nisu dobili, a trebali su, jer su to zaslužili.“

Prof. dr. sc. Darko Prebežac, redoviti profesor u trajnom zvanju
Sveučilište u Zagrebu
Ekonomski fakultet
Katedra za turizam