Glacijalni i eolski procesi
Glacijalni i eolski procesi
Glacijalna dolina (MLeWallpapers.com)
Glacijalna dolina
Budući da se ledenjaci kreću područjima manjeg otpora, najčešće teku riječnim dolinama i rasjednim zonama pritom ih preoblikujući. Riječne doline imaju poprečni V profil koji ledenjaci preoblikuju u U profil. Tako nastala dolina naziva se glacijalna dolina ili valov. Slika prikazuje jednu takvu glacijalnu dolinu u NP Yosemite u Sjedinjenim Američkim državama.
https://www.mlewallpapers.com/view/16x9-Widescreen-1/View-from-Glacier-Point-183.html
Cirkovi (Dentren, Wikipedia)
Cirkovi
Glacijalna dolina počinje od cirka i spušta se sve do čela ledenjaka. Slika prikazuje nekoliko cirkova zaostalih nakon potpunog povlačenja ledenjaka iz NP Abisko u Švedskoj.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Circosabisko.jpg
Ledenjačke brazde (Walter Siegmund, Wikipedia)
Ledenjačke brazde
Na slici su prikazana strije tj. ledenjačke brazed nastale prilikom struganja fragmenata kršja, koji se nalaze u ledu, o stjenovitu podlogu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Glacial_striation#/media/File:Glacial_striation_21149.JPG
Reljefni oblici ispred ledenjaka u povlačenju (Michael Studinger, NASA)
Reljefni oblici ispred ledenjaka u povlačenju
Slika prikazuje ledenjak koji se počeo povlačiti tj. otapati te je iza sebe ostavio nekoliko karakterističnih glacijalnih reljefnih oblika. U najnižoj točka u dolini kojom se ledenjak kretao nastala je završna morena koja ima polukružni oblik jer je okruživala čelo ledenjaka. Područje koje se nalazi iza čela ledenjaka i okruženo je završnom morenom naziva se završni ili terminalni bazen. S obzirom na to da se ledenjak na slici tek nedavno počeo povlačiti terminalni bazen je još uvijek vrlo uzak, no u njemu se uspjelo formirati nekoliko kotlića s vodom.
Esker i bočna morena (Mark A. Wilson, Wikipedia)
Esker i bočna morena
Na slici možete vidjeti uzdužne uzvisine nastale povlačenjem ledenjaka koje nazivamo eskeri. U pozadini se može vidjeti bočna morene koje se sastoji od sedimenata i komadića blokova erodiranih s dolinskih strana
Na slici možete vidjeti uzdužne uzvisine nastale povlačenjem ledenjaka koje nazivamo eskeri. U pozadini se može vidjeti bočna morene koje se sastoji od sedimenata i komadića blokova erodiranih s dolinskih strana
https://es.m.wikipedia.org/wiki/Archivo:MorainesLakeLouise.JPG
Drumlin (nysm.nysed.gov)
Drumlin
Drumlini su izdužena akumulaciju tila u smjeru kretanja ledenjaka. Strmija strana drumlina okrenuta je prema padini, a blaža prema izvorištu ledenjaka. Pokušajte odrediti smjer kretanja ledenjaka koji je oblikovao drumlin prikazan na slici.
http://www.nysm.nysed.gov/common/nysm/files/styles/1000px_wide/public/Single%20Drumlin_0.jpg
Morenski material (EGU training school)
Morenski material
Destruirani materijal kojeg ledenjak nosi niz padinu zove se til, a često ga zovu i morenski materijal. To je nesortiran i neuslojen sediment, dakle materijal nije sortiran prema veličini i masi i ne nalazi se u međusobno različitim slojevima. Pokušajte uočiti razlike između morenskog i fluvijalnog materijala.
http://eguecrmoraineworkshop.strikingly.com/
Norveška obala (Google Maps)
Norveška obala
Slika prikazuje satelitsku snimku sjevernog dijela norveške obale s velikim brojem fjordova. Zahvaljujući fjordovima, Norveška se ističe kao država Europe s najrazvedenijom obalom.
Permafrost na Svalbradu, Norveška (Jeff Vanuga, Getty Images)
Permafrost na Svalbradu
Slika prikazuje permafrost na Svalbradu u Norveškoj u ljetnom razdoblju kada se otapa samo površinski sloj permafrosta.
Poligonalna tla (John Misachi, World Atlas)
Poligonalna tla
Slika prikazuje poligonalna tla, koja nastaju u periglacijalnim okolišima gdje dolazi do zaleđivanja i odleđivanja vode u tlu pri čemu se zemljište skuplja i širi te se zdrobljeni materijal granulira stvarajući zemljane poligone.
https://www.worldatlas.com/articles/what-is-permafrost.html
Pingo (Indiana Public Media)
Pingo
Na slici je prikazan specifičan glacijalni reljefni oblik – pingo tj.uzvišenje nalik na mali vulkan nastalo zbog rasta ledene leće u tlu.
Dine i barhane
Utjecaj vegetacije na transportnu moć vjetra (Andrijana Horvat)
Utjecaj vegetacije na transportnu moć vjetra
Slika prikazuje rubne dijelove Sahare u Tunisu. Dobro promotri sliku i objasni na koji način vegetacija utječe na transportnu moć vjetra. Pokušaj odrediti smjer puhanja vjetra.
Barhane u Sahari (Andrijana Horvat)
Barhane u Sahari
Slika prikazuje barhane u Sahari. Pokušajte utvrditi dominantni smjer puhanja vjetra koji je oblikovao ove dine u obliku polumjeseca.
Oaza u Sahari (Andrijana Horvat)
Oaza u Sahari
Kada bi željeli kupiti zemlju u Tunisu, cijenu ne bi određivala površina, nego broj stabala palme koji se nalaze na njoj. To nam ukazuje na važnost ovog stabla u pustinjskim područjima. Osim što na njima rastu datulje, stabla palme štite stanovništvo tj. naselja od pješčanih oluja, a tlo u sjeni njihovog lišća izvrsno je za poljoprivredu.
Istražite na webu
Glacijalni reljef
http://ss-zcrnje-rovinj.skole.hr/upload/ss-zcrnje-rovinj/images/static3/1365/attachment/GLACIJALNI_RELJEF.pptx
Eolski reljef
http://ss-zcrnje-rovinj.skole.hr/upload/ss-zcrnje-rovinj/images/static3/1365/attachment/EOLSKI_RELJEF.ppt
Opća geomorfologija
Eolski procesi i reljefni oblici (str. 175-181), Glacijalni i periglacijalni procesi i reljefni oblici (str. 159 - 174)
https://www.scribd.com/doc/215553944/GEOMORFOLOGIJA