Utjecaj klime i čovjeka na oblikovanje reljefa
Klimageomorfološka područja
Humidno klimageomorfološko područje (Lynn Betts, Wikipedia)
Humidno klimageomorfološko područje
Slika prikazuje čest prizor u humidnim klimageomorfološkim područjima gdje glavnu ulogu u oblikovanju reljefa ima fluvijalna erozija i padinski procesi.
https://es.wikipedia.org/wiki/Contaminante#/media/File:Runoff_of_soil_%26_fertilizer.jpg
Aridno klimageomorfološko područje
Aridno klimageomorfološko područje
Slika prikazuje reljef oblikovan u aridnom klimageomorfološkom području gdje je glavnu ulogu u oblikovanju reljefa imao vjetar.
https://www.dkfindout.com/uk/earth/deserts/what-is-desert/
Periglacijalno klimageomorfološko područje (Thomas Nash, High Country News)
Periglacijalno klimageomorfološko područje
Ova slika prikazuje poligonalna tla i brojna jezera uz rijeku Colville na Aljasci. Ovakav krajolik oblikovan je u periglacijalnom klimageomorfološkom području gdje je srednja godišnja temperatura niža od 0 °C.
https://www.hakaimagazine.com/features/impermanence-permafrost/
Glacijalno klimageomorfološko područje (John Sonntag, NASA)
Glacijalno klimageomorfološko područje
Slika prikazuje ledenjak Heimdal na južnom Grenlandu koji je oblikovan u glacijalnom klimageomorfološkom području.
https://www.nasa.gov/feature/goddard/nasa-s-operation-icebridge-completes-twin-polar-campaigns
Utjecaj klime i čovjeka na oblikovanje reljefa - video
Promjene nastale izgradnjom brane Ataturk u Turskoj (GeoEngine, Youtube)
Turska brana Ataturk dovršena je 1990. godine te je najveća brana u regiji uzduž dviju glavnih rijeka, Tigrisa i Eufrata. Uz branu je izgrađeno i akumulacijsko jezero površine oko 817 kilometara kvadratnih. Promjene koje je izgradnja brane izazvala u prostoru možete pratiti u ovom video zapisu.
www.youtube.com/watch?v=rcd2nAu3_Os
Isušivanje Aralskog jezera (GeoEngine, Youtube)
Aralsko jezero je nekad bilo četvrto po veličini na svijetu (68.000 km2). Nalazi u središnjoj Aziji tj. u vrlo sušnom prostoru, a vodom se opskrbljivalo rijekama Amu Darja i Sir Darja, koje su se spuštale iz dalekih planina. No, šezdesetih godina prošlog stoljeća velikim melioracijskim projektom Sovjetskog Saveza su te rijeke preusmjerene na navodnjavanje poljoprivrednog zemljišta, čime počinje isušivanje Aralskog jezera. Do 2004. godine jezero se smanjilo na 25% početne površine, što je uvećalo salinitet za čak pet puta i uništilo većinu flore i faune u tom području. Do 2007. godine jezero se smanjilo na 10% izvorne veličine, tako da se pretvorilo u tri manja, odvojena jezera, od kojih su dva prezasićena solju da bi u njima živjele ribe. Uz nekad obećavajuću ribolovnu industriju koja je ubrzo propala, propali su i mnogi gradovi i sela koja su bila na prijašnjoj granici jezera. Današnje područje oko jezera prepuno je tzv. „Groblja brodova“. Prekomjerno isušivanje također je utjecalo i na ekonomiju ostavljajući iza sebe nezaposlenost i glad mjesnog stanovništva. Ove slike pokazuju kako se Aralsko more i okolni krajolik promijenili tijekom posljednjih nekoliko desetljeća.
Utjecaj klime i čovjeka na oblikovanje reljefa - foto 2
Rižina polja u Kini (Mini Magazin)
Rižina polja u Kini
Slika prikazuje rižina polja koja su nastala ljudskim radom kao bi se prehranilo mnogobrojno stanovništvo Kine. U pozadini možete vidjeti kako su padine planina izgledale prije ljudskog utjecaja.
www.minimagazin.info/2012/02/06/prekrasne-fotografije-rizinih-polja/
Reljef prije i nakon otvaranja rudnika (Endesa.com)
Ove dvije slike prikazuju promjene reljefa koje su rezultat otvaranja rudnika ugljena u blizini grada Puertollano u Španjolskoj.
Funkcioniranje poldera u Nizozemskoj (History Scope - Avery Thing, Youtube)
Nizozemski polderi su najveći projekti melioracije u svijetu. Od 16. stoljeća velike površine mora i jezera su isušene čime je površina Nizozemske povećana za više od 50% što joj je omogućilo da postane drugi najveći izvoznik hrane na svijetu. Ovaj video će ti pomoći da bolje razumiješ način na koji su Nizozemci more pretvorili u plodno tlo.
www.youtube.com/watch?v=8ir1Vj1D930