Države - osnovni oblik teritorijalno-političke organizacije prostora
Nastanak prvih gradova i država (OER Project, YouTube)
Države su složena vrsta ljudskih institucija. Ljudi su gradili države u različito vrijeme i na različitim mjestima, no ne slažu se svi povjesničari oko objašnjenja zašto. U ovom videozapisu dva povjesničara govore o tome gdje su nastale prve države i koji su razlozi njihovog razvoja.
Države, nacije i suverenitet (Geography Geek, YouTube)
Ovaj videozapis će vam kroz brojne primjere pomoći u boljem razumijevanju termina: država, nacija i suverenitet.
Monarhije u svijetu u 2020. godini (General Knowledge, YouTube)
U ovom videozapisu saznaj više o država koje su u današnje vrijeme još uvijek monarhije te o tome po čemu se međusobno razlikuju.
Monako (Video Voyage TV, YouTube)
Monako je suverena država koja se nalazi na obali Sredozemnog mora, sa tri strane okružena Francuskom. Ima površinu od dva kilometra četvorna na kojoj živi oko 36 000 stanovnika pa je tako Monako površinom druga najmanja (nakon Vatikana), ali najgušće naseljena država na svijetu. Više o ovoj mikrodržavi saznaj u priloženom videozapisu.
Ruska Federacija (Mad Mac, YouTube)
Rusija je federacija sastavljena od 85 subjekata uključujući Krim. Ovi subjekti imaju jednaka federalna prava u smislu da imaju jednaku zastupljenost – svaki po dva delegata – u Vijeću Ruske Federacije (gornji dom ruskog parlamenta). Međutim, postoje razlike u stupnju autonomije koju dotični subjekti uživaju. Unutar Rusije izdvojene su 22 republike, 46 oblasti, 9 teritorija, 1 autonomna oblast, 4 autonomnih okruga i 3 federalna grada. Više o ovoj temi saznaj u priloženom videozapisu.
Republika Tatarstan (Sebastian Ioan, YouTube)
Republika Tatarstan je federalna jedinica u sklopu Ruske Federacije čiji je glavni grad Kazanj. Zauzima površinu od 68 000 kilometara četvornih na kojoj živi nešto više od 3,7 milijuna stanovnika, većinom Tatara, koji čine jednu od najvećih nacionalnih manjina u Ruskoj Federaciji. Više o Republici Tatarstan saznaj u ovom videozapisu.
Dekolonizacija Afrike (Whaptors, YouTube)
Nakon Drugog svjetskog rata europski imperiji propadaju, a njihove kolonije diljem svijeta vode borbu za svoje osamostaljivanje. U tim borbama sudjeluje i Afrika, gdje je prva svoju neovisnost stekla Gana 1957. godine pod vodstvom Nkrumaha, a nedugo potom i Gvineja pod vodstvom Turea. Taj se proces ubrzano širio tako da je do 1961. godina većina afričkih država ostvarila neovisnost. Više informacija o tijeku dekolonizacije Afrike pogledaj u priloženom videozapisu.
Neovisnost Gane i Republike Južne Afrike
U priloženim videozapisima pogledaj priču o tome kako je tekao proces ostvarivanja neovisnosti u Gani i Republici Južnoj Africi.
Neovisnost Gane (BioGreat TV, YouTube)
Neovisnost Republike Južne Afrike (BioGreat TV, YouTube)
Zastava Organizacije afričkog jedinstva
https://en.wikipedia.org/wiki/Organisation_of_African_Unity
Želja i borba afričkih država za postizanje neovisnosti rezultirala je donošenjem Povelje afričkog jedinstva u svibnju 1963. na konferenciji vlada trideset i dviju neovisnih afričkih država. Ona, između ostalog, sadrži i odluku o osnivanju organizacije pod nazivom Organizacija afričkog jedinstva čiji je cilj unaprijediti jedinstvo i solidarnost afričkih država te braniti njihov suverenitet i iskorijeniti sve oblike kolonijalizma. Afrički kontinent iz kolonijalizma izlazi s politički nestabilnim državama, institucijama i kulturnim profilima te načinom proizvodnje. Sve to ukazuje koliko je duboka rana ostavljena Africi iz razdoblja kolonijalizma.
Afrička unija (Ticket to Know, YouTube)
Dana 25. svibnja 1963. osnovana je Organizacija afričkog jedinstva, međunarodna organizacija koja je za cilj imala promicanje jedinstva afričkih država. Njen je današnji izravni nastavljač Afrička unija, koja obuhvaća sve države tog kontinenta (Maroko je napustio Organizaciju afričkog jedinstva 1984. godine zbog toga što je u nju primljena Zapadna Sahara, koju Maroko ne priznaje kao državu, a „vratio“ se u članstvo Afričke unije 2017. godine). Izvorno je Organizacija afričkog jedinstva imala 32 članice, a do danas je broj članova Afričke unije narastao na 55, s više od milijardu stanovnika. Osnivački samit Organizacije afričkog jedinstva održan je u Adis Abebi, prijestolnici Etiopije, a u istom su gradu tijekom povijesti bile smještene zgrade glavnog sjedišta te organizacije. U doba održavanja spomenutog samita u Etiopiji, tom je državom vladao car Haile Selassie, koji je ujedno postao i prvim predsjedavajućim Organizacije afričkog jedinstva. Sukladno tome, prvi je na mjesto glavnog tajnika OAJ došao etiopski političar i diplomat Kifle Wodajo. Više o Afričkoj uniji saznajte u priloženom videozapisu.
Dan Afrike (Lion Mountain TV, YouTube)
Zbog važnosti spomenutog datuma, 25. svibnja se svake godine slavi Dan Afrike, koji je u nekim afričkim državama ujedno i državni praznik. Proslavom ovog dana ističe se afrička solidarnost, jedinstvo u različitosti, kreativnost, izazovi i uspjesi te kulturni i gospodarski potencijal ovog kontinenta. Ova proslava također je poticaj za afričke države da se uključe i izgrade jače mreže partnerstva na različitim razinama preko nacionalne do međunarodne razine.
Vladavine u svijetu i u Europi
Nakon pročitanog teksta u udžbeniku (Država - oblik organizacije prostora) i provedenog mini istraživanja o primjerima država prema obliku vladavine, nastavite samostalan rad prema ovim ili uputama nastavnika.
Preuzmite, ispišite (isprintajte) i obojite kartu. Na njoj prikažite države prema obliku vladavine u svijetu i u Europi. Ne zaboravite izraditi tumač i potpisati kartu.
Preuzmite, ispišite (isprintajte) i obojite kartu. Opišite prostorni raspored monarhija u svijetu i u Europi. Usporedite broj monarhija u republika na pojedinim kontinentima.
Monarhije
Pročitajte u Hrvatskoj enciklopediji, mrežno izdanje, Leksikografski zavod Miroslav Krleža (ili iz drugog pouzdanog izvora) tekstove o monarhijama i republikama.
a) Preuzmite, ispišite (isprintajte) i ispunite tablicu primjerima država i imenima aktualnih monarha (tab. 1) i predsjednika (tab. 2).
b) Istražite na mrežnim stranicama i za svaki primjer monarhije u nekoliko rečenica opišite političke posebnosti monarhija (ovlasti koje ima monarh), odnos stanovnika matične države prema monarsima, objekte koje koriste monarsi kao turistički potencijal.
c) Izradite poster ili prezentaciju u PowerPointu za odabranu monarhiju.
d) Preuzmite, ispišite (isprintajte) i ispunite tablicu primjerima država i imenima monarha. U zadnji stupac možete dodati fotografiju monarha.
Promjene u oblicima vladavine u Europi
Opišite promjene u oblicima vladavine u Europi u posljednja dva stoljeća pomoću priloženih tematskih karata i karte Europe koju ste izradili u prvoj aktivnosti.
Prostorni raspored republika
Analizirajte priloženu kartu svijeta i opišite prostorni raspored republika na pojedinim kontinentima. Izaberite dvije parlamentarne, dvije predsjedničke i dvije polupredsjedničke republike te za njih istražite i opišite način izbora predsjednika, trajanje mandata, odnos zakonodavne, izvršne i sudske vlasti u tim državama te prava punoljetnih državljana tih država.
Želim znati više
Utjecaj europske kolonizacije na afričko društvo i kulturu
Više o posljedicama razdvajanja naroda državnim granicama saznaj iz diplomskog rada Marka Grudenića Državne granice kao prepreka razvoju Afrike.