Suvremena krizna žarišta i rješavanje sukoba u svijetu
NATO (NATO, YouTube)
Varšavski pakt (Simple History, YouTube)
U priloženim videozapisima saznaj više informacija o osnivanju i djelovanju NATO-a i Varšavskog pakta.
Krizna žarišta u svijetu
Na ovoj poveznici možeš pratiti najnovije vijesti vezane za krizna žarišta u svijetu.
Tko su Kurdi i zašto nemaju svoju državu? (DW News, YouTube)
Kurdi su najveća etnička skupina na svijetu bez vlastite domovine. Gotovo polovica svjetskih Kurda živi u Turskoj, Iranu, Iraku, Siriji i Njemačkoj, te su kroz povijest bili suočeni s nasilnim ugnjetavanjem i diskriminacijom u državama u kojima žive, a njihovi pokušaji da osnuju neovisnu državu više su puta poništeni, te se i danas bore za svoju vlastitu državu. Više o Kurdima i razlozima zbog kojih još uvijek nemaju vlastitu državu saznaj u priloženom videozapisu.
Više o kurdskom pitanju i njegovom rješavanju možeš saznati iz rada Razvoj državnosti Kurdistana dostupnog ovdje.
Arapsko proljeće (History, YouTube)
U ovom videozapisu saznaj više informacija o prosvjedima u arapskom svijetu 2010. i 2011. (zvani i Arapsko proljeće), koji su započeli u Tunisu 18. prosinca 2010. te se vrlo brzo proširili na ostale države Sjeverne Afrike i Jugozapadne Azije.
Posljedice Prvog arapskog proljeća
Prvo arapsko proljeće završilo je 2013. godine jer su vlade pojedinih država prosvjede ugušile primjenom sile i/ili korištenjem novca, kupujući socijalni mir. Drugi razlog za završetak prosvjeda jest svijest arapske javnosti o mogućem prerastanju sukoba u građanski rat kao što se to dogodilo u Libiji, Siriji i Jemenu. Priložena karta prikazuje intenzitet i izravne posljedice Arapskog proljeća.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Arapsko_prolje%C4%87e
Sredinom 2021. godine Tunis je doživio ustavnu krizu. Istraži na internetskim stranicama svjetskih agencija uzrok(e) krize i načine njezinog rješavanja.
Zaraćene strane i uzroci rata u Siriji (Vox, YouTube)
Ovaj videozapis pomoći će ti u razumijevanju uzroka sukoba u Siriji.
Povlačenje iz Afganistana
U kolovozu 2021. godine SAD je povukao vojsku iz Afganistana, gotovo 20 godina nakon napada na tu državu kojim je odgovorio na događaje 11. rujna 2001. godine u SAD-u. O povlačenju američkih vojnih snaga i dijela civila, o implikacijama američke odluke o povlačenju iz Afganistana na geopolitičke odnose te o životu u Afganistanu nakon što su talibani preuzeli vlast više možeš saznati iz vijesti i videa objavljenih na internetskim stranicama svjetskih novinskih agencija.