Prometna, financijska i trgovinska povezanost svijeta

Links

Svjetski trgovinski tokovi (Resource Trade)

Na ovom linku nalazi se vrlo korisna interaktivna karta uz pomoć koje možeš pratiti svjetske trgovinske tokove. Tako primjerice za svaku državu možeš saznati u koje je države izvezla najviše robe, a iz kojih uvezla za odabranu godinu. Zatim, koje proizvode je najviše izvozila i uvozila, kako se kreće vrijednost uvoza i izvoza prema pojedinim državama u prikazanom razdoblju te još mnogo zanimljivih i korisnih podataka. Svoje istraživanje započni s Hrvatskom.

Video

Hrvatska izvozi pšenicu, a uvozi brašno (Al Jazeera, Balkans)

Blizu 80 % proizvedene pšenice u 2019. godini Hrvatska je izvezla u inozemstvo, dok je istovremeno uvezla velike količine jeftinije pšenice i brašna iz drugih država. Prema tome, vrlo mali broj stanovnika Hrvatske konzumira domaće brašno, a razlog tome doznaj u ovom videozapisu.

Photo

Usporedba prijevoza avionom od LA-a do Bostona 1941. i 2015. godine (Travelandleisure.com)

Značajan pad cijena avionske putničke milje učinio je zračni prijevoz vrlo dostupnim širokoj populaciji, pa se suvremeno doba često naziva i „zlatnim dobom avionskog prijevoza“. Tako je primjerice prosječni let iz LA-a do Bostona 1941. godine koštao 4.539,24 dolara po osobi u današnjoj vrijednosti novca, dok je 2015. godine let na istoj relaciji koštao svega 480,89 dolara. Uz pad cijena, došlo je i do značajnog smanjenja trajanja putovanja pa je tako danas iz LA-a u Boston moguće doći direktno, bez zaustavljanja i presjedanja za oko šest sati, dok je 1941. godine let u prosjeku trajao 15 sati i 15 minuta s 12 zaustavljanja na putu.

Video

Pad cijena zračnog prometa (Travelandleisure.com)

U ovom videozapisu saznaj zašto je došlo do značajnog pada cijena u zračnom prometu.

Photo

Izravna strana ulaganja (u milijardama USD) prema stupnju ekonomskog razvoja od 2000. do 2018. godine (Waipa.org)

Prema najnovijem UNCTAD-ovom Izvješću o svjetskim ulaganjima objavljenom 2019. godine, procjenjuje se da su globalni tokovi stranih ulaganja u 2018. iznosili 1 300 milijardi USD, što je pad od 13 % u odnosu na prethodnu godinu pa je to već treća uzastopna godina u kojoj se bilježi pad izravnih stranih ulaganja. Pad je uglavnom koncentriran u razvijenom dijelu svijeta, gdje su direktna strana ulaganja smanjena za 27 %, dok slabije razvijene države bilježe blagi porast od 2 % u odnosu na prošlu godinu.

Photo

Izravna strana ulaganja (u milijardama USD) prema geografskim regijama svijeta 2017. i 2018. godine (Waipa.org)

Uz pomoć priloženog dijagrama odgovori na sljedeća pitanja. Koja regija privlači najviše, a koja najmanje izravnih stranih ulaganja u promatranom razdoblju? Koje su regije ostvarile porast stranih ulaganja 2018. u odnosu na 2017. godinu? Koja regija je ostvarila najveći apsolutni pad stranih ulaganja 2018. u odnosu na 2017. godinu?

Photo

Prvih 10 država prema primljenim izravnim stranim ulaganjima 2018. godine (Waipa.org)

U 2018. godini najviše izravnih stranih ulaganja privukle su Sjedinjene Američke Države, oko 252 milijardi USD. Zatim slijede azijske države Kina (139 milijardi USD, bez Hong Konga) i Singapur (78 milijardi USD). Hong Kong (Xianggang) je primio 116 milijardi USD pa u rangiranju ekonomija (a ne država), taj bi gospodarski subjekt bio na drugom mjestu. U Europi najviše stranih ulaganja privukla je Nizozemska (70 milijardi USD), a slijedi ju Ujedinjeno Kraljevstvo (64 milijardi USD).

Photo

Prvih 10 država prema ishodištu izravnih stranih ulaganja 2018. godine (Waipa.org)

U 2018. godini najveća sredstva u strane države ulagale su azijske države, čak njih pet nalazi se na popisu prvih 10 država prema ishodištu izravnih stranih ulaganja u navedenoj godini. Na prvom mjestu nalazi se Japan (143 milijarde USD), zatim slijedi Kina (130 milijarde USD), Republika Koreja na 8. i Singapur na 9. mjestu. Ako se rangiraju svjetske ekonomije, Xinaggang (Hong Kong) bio bi na 4. mjestu. Od europskih država najveća ulaganja došla su iz Francuske, Njemačke, Nizozemske i Ujedinjenog Kraljevstva, dok se od država izvan Europe i Azije jedino Kanada uspjela uvrstiti na ovaj popis.

Photo

Greenfield projekti

Pomoću priloženih dijagrama navedi koje su industrije privukle najveći broj greenfield projekata te koje su industrije privukle najveću vrijednost ulaganja u greenfield projekte u 2018. godini?

Prvih deset industrija koje su privukle najveći broj greenfield projekata 2018. godine (Waipa.org)

Prvih deset industrija koje su privukle najveću vrijednost stranih ulaganja u greenfield projekte 2018. godine (Waipa.org)