Multikulturalnost u Hrvatskoj i svijetu
Dvojezični natpisi u Hrvatskoj
Na fotografijama se nalaze dvojezični natpisi u Hrvatskoj. Za svaku fotografiju odredi o kojoj nacionalnoj manjini se radi i u kojem dijelu Hrvatske ili županiji se nalazi snimljeni natpis.
U Istri talijanski jezik ravnopravan s hrvatskim (Aljazeera.net)
Dok se u Vukovaru nasilno skidaju dvojezične ploče i pokreće referendum za smanjivanje prava nacionalnih manjina, jedna druga hrvatska regija već desetljećima živi dvojezično. Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina propisuje da one u Hrvatskoj imaju pravo na dvojezičnost ako su u nekom području zastupljene iznad 33 %. No, u Istri talijanska nacionalna manjina ima sva prava i iznad Ustavnog zakona, bez obzira što je u samo jednom gradu, Grožnjanu, zastupljenost te manjine iznad 33 %. Primjerice, u gradu Rovinju živi samo 11 % Talijana, a sve ploče su dvojezične. I to ne samo ploče…
Mađarska nacionalna manjina u Brekinskoj kraj Lipika (Kreso1983, YouTube)
U 2011. godini popisano je u Republici Hrvatskoj 14 048 pripadnika mađarske nacionalne manjine što čini oko 0,33 % ukupnog stanovništva Hrvatske. Najviše Mađara živi na području Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, Bjelovarsko-bilogorske i Primorsko-goranske županije te na području Grada Zagreba. U ovom videozapisu pogledaj zanimljivu reportažu o dvjestotinjak pripadnika mađarske nacionalne manjine koja se naselila u Brekinsku kraj Lipika.
Kako reći „hvala“ na različitim svjetskim jezicima (Innovative Language Learning, YouTube)
U ovom videozapisu nauči kako se zahvaliti tj. reći hvala na više od 30 različitih jezika: bugarskom, njemačkom, grčkom, rumunjskom, poljskom, albanskom, turskom, malajskom, indonezijskom, japanskom, itd. Za svaki od njih odredi kojoj jezičnoj porodici pripada.
Zastupljenost jezika u svijetu prema broju govornika i prema udjelu na web stranicama (Statista.com)
Ljudi širom svijeta govore više od 7000 jezika. Taj broj konstantno se mijenja jer svakim danom učimo više o svjetskim jezicima, a i zajednice u kojima se neki jezici govore konstantno su pod pritiskom modernog načina života tako da njihovi jezici nestaju. Približno trećina svjetskih jezika ugrožena je i oni imaju manje od 1000 govornika, dok više od polovine svjetskog stanovništva govori 23 jezika.
Jezik koji je uvjerljivo na prvom mjestu po broju govornika (kojima je on prvi jezik) jest kineski sa nešto više od 1,2 milijarde govornika, što je približno 16 posto svjetske populacije. Zahvaljujući širokoj rasprostranjenosti u Južnoj Americi i Španjolskoj, španjolski jezik je na drugom mjestu sa oko 0,4 milijarde govornika, a prate ga engleski i arapski.
Međutim, zanimljivo je istaknuti da, iako ima znatno manji broj govornika kojima je materinski jezik, u komunikaciji, posebice na webu dominira engleski jezik.
Tečaj hrvatskih dijalekata (NB Native, YouTube)
Pogledaj kratki humoristični video koji na zanimljiv način dočarava veliko bogatstvo hrvatskog jezika kroz tri osnovna narječja.
Udio stranaca (građana drugih članica Europske unije te građana drugih država izvan Europske unije) u ukupnoj populaciji po državama Europske unije 2020. godine
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Glossary:Non-nationals
Izdvoji prvih nekoliko država Europske unije unutar kojih živi najveći udio stranaca, tj. stanovnika drugih država Europske unije ili država svijeta izvan Europske unije. Pomoću različitih web izvora pronađi etničku strukturu izdvojenih država tj. prevladavajuće nacionalne manjine te pokušaj objasniti razloge njihove velike zastupljenosti unutar izdvojenih država.
Porast etničke raznolikosti u Kanadi (CTV News, YouTube)
Malo koje društvo nije bar do neke mjere multikulturalno. Multikulturnim državama smatramo one u kojima žive različite etnokulturne skupine. Multikulturalistička država je, s druge strane, ona koja svoju multikulturalnost prihvaća, živi i promovira. Dobar primjer takve države svakako je Kanada sa svojom anglofono-frankofonom zajednicom. U ovom videozapisu saznaj neke od ključnih statističkih podataka koji dokazuju da je Kanada multikulturalistička država.
Toronto – multikulturalni grad (CANADA Explore,Explorez, YouTube)
Kroz priloženi videozapis upoznaj Toronto, svjetski poznat grad po svojoj multikulturalnosti te zaviri u njegove dijelove u kojima dominiraju Korejanci, Kinezi ili pak Talijani.