Istraživanje svemira
Svemir (RCO64, YouTube)
U ovom videozapisu upoznajte svemir – beskonačno prostranstvo koje nas okružuje i najvažnije objekte u njemu.
Veliko putovanje - od oceana do udaljenih planeta (Znanstvenutak, YouTube)
Kako smo od neistražene Zemlje stigli do udaljenih planeta svemirskog susjedstva u svega nekoliko stoljeća? Odgovor na ovo pitanje saznaj u priloženom videozapisu koji prikazuje povijest istraživanja Zemlje i svemira, od obilaska Zemlje kroz ekspediciju Ferdinanda Magellana, preko početaka suvremene znanosti, do putovanja Sunčevim sustavom.
Hubbleov teleskop (National Geographic Kids, YouTube)
U ovom videozapisu kroz snimke svemirskog teleskopa Hubble pogledaj dalje u svemir nego ikad prije te saznaj o važnosti ovog najvećeg svemirskog teleskopa.
Rover Curiosity na Marsu (NASA, Indeks.hr)
Početkom ožujka 2021. godine NASA-in rover Curiosity počeo se približavati impresivnoj formaciji stijenja visokoj oko šest metara, koju su znanstvenici prozvali Mont Mercou. Rover je pritom snimio selfie na kojem se vidi kako stoji ispred Mont Mercoua, pored nove rupe za bušenje iz koje će izvlačiti uzorke. Mada izgleda kao da je netko drugi snimao Curiosity, zapravo se radi o složenom selfiju. Ovaj marsovski selfie sastavljen je od 60 fotografija koje je 26. ožujka snimio uređaj Mars Hand Lens Imager (MAHLI), koji se nalazi na robotskoj ruci rovera. Te su fotografije zatim kombinirane s 11 drugih fotografija koje je 16. ožujka snimio uređaj Mastcam, koji se nalazi na vrhu rovera, odnosno na njegovoj "glavi". Rover Curiosity lansiran je krajem 2011. godine, a na Mars je sletio u kolovozu 2012. Glavna misija mu je istraživanje klime na Marsu i njegove geologije kako bi se utvrdilo je li područje unutar kratera Gale, gdje je rover sletio, ikada bilo povoljno za razvoj mikrobnih oblika života.
https://www.index.hr/vijesti/clanak/foto-rover-curiosity-objavio-selfie-s-marsa/2265591.aspx
Kako proučavamo zvijezde? (TED-Ed, YouTube)
Postoje zapisi da su ljudi prije više od 5000 godina promatrali i proučavali nebo. Bilježili su gibanja Mjeseca i zvijezda, pratili položaj Sunca itd. Znanost koja proučava zvijezde i sva ostala tijela (objekte) u svemiru naziva se astronomija, a znanstvenik čije je područje istraživanja astronomija naziva se astronom. Informacije o svemiru astronomi prikupljaju u takozvanim opservatorijima ili zvjezdarnicama, koristeći sve modernije i jače instrumente. U ovom videozapisu saznaj više o proučavanju zvijezda na našem noćnom nebu.
Istražite na webu
Na priloženim poveznicama nalaze se razne interaktivne karte svemira koje ti mogu pomoći u njegovom samostalnom istraživanju.