Obilježja hrvatskih turističkih regija
Hum (Istra.hr)
U sjevernom dijelu hrvatske Istre, nedaleko Buzeta, u gornjoj dolini Mirne smjestio se „najmanji grad na svijetu“ – Hum. Prema legendi, sagradili su ga divovi od kamenja preostalog nakon gradnje gradova u dolini Mirne. Hum nosi i titulu Grada biske, tradicionalne istarske rakije s imelom. Smatra se da je recept za bisku, star gotovo dvije tisuće godina, nastao upravo u Humu.
https://www.istra.hr/hr/dozivljaji/zelena-istra/823
Kotli (Tz-buzet.hr)
Laganom šetnjom iz Huma može se doći do napuštenog sela Kotli. Kotli su nekada bili gospodarski najjače selo na Humštini s nadaleko poznatim mlinarima i krojačima. Tamošnji mlin još uvijek odolijeva vremenu. Danas su Kotli zaštićena ruralna sredina sa sačuvanim kortama, baladurima, voltama i slikovitim dimnjacima. Kroz selo protječe rijeka Mirna, padajući u slapovima preko stijena, dubeći u kamenu kotlaste udubine po kojima je selo dobilo ime.
https://www.tz-buzet.hr/hr/kultura/izletista/kotli
Penjanje u Istri (Istra.hr)
Kanjon rijeke Mirne u blizini Buzeta poznat je i kao jedno od najatraktivnijih mjesta za penjanje u Istri. Uređena istarska penjališta, smještena usred spektakularnih krajolika, privlače penjače sa svih strana svijeta u svim godišnjim dobima, pa čak i za vrijeme hladne zime.
https://www.istra.hr/hr/dozivljaji/sport-i-outdoor/739
Potraga za tartufima (Eistra.info, YouTube)
U dolini rijeke Mirne raste šuma poznata svim gurmanima. U vlažnom tlu Motovunske šume mogu se pronaći nadaleko poznati bijeli i crni tartufi, jedan od najprepoznatljivijih sastojaka tradicionalne istarske kuhinje, a lov na tartufe postao je vrlo poznata turistička ponuda Istre. Izvući tartuf iz njegovog podzemnog skloništa nije lak zadatak. Treba vam otporna odjeća dugih rukava i čizme za gacanje po vlažnom šumskom tlu. Naš ljudski nos ne može nanjušiti tartuf ispod slojeva glinastog tla pa vam u tome moraju pomoći dresirani psi. Više o lovu na tartufe pogledaj u priloženom videozapisu.
Motovun (elvan540, YouTube)
U sjevernom dijelu Istre, iznad doline rijeke Mirne, smješten je vjerojatno najpoznatiji i najatraktivniji istarski srednjovjekovni gradić Motovun, čija je veduta jedan od poznatih simbola istarske unutrašnjosti. Motovunom dominira romaničko gotički zvonik nazubljenog kruništa iz 13. stoljeća smješten do Župne crkve Sv. Stjepana iz 17. stoljeća. Na središnjem se gradskom trgu nalazi i romanička komunalna palača, najveća profana zgrada u Istri iz tog razdoblja, a naokolo su i brojne druge povijesne građevine. Motovun je odavno vrlo atraktivna i popularna turistička destinacija pa u mjestu postoji i hotel Kaštel smješten u nekadašnjoj palači obitelji Polesini.
Biciklističke staze Istre
Biciklističke staze u Istri, primjerice jedna od najpoznatijih staza Parenzana, idealan su način za otkrivanje njezinih prirodnih ljepota. Šume i potočići, konobe i podrumi, tajanstvene crkvice i drevne ruševine - sve njezine ljepote umrežene su kroz više od 500 kilometara biciklističkih staza koje privlače sve veći broj turista.
Bajkovita Hrvatska
Dokumentarni serijal „Bajkovita Hrvatska” započeo je s emitiranjem u jesen 2014. godine te donosi niz kratkih i vrlo poučnih reportaža o probranim lokacijama kulturne, prirodne, sakralne i povijesne baštine Hrvatske. U prilogu možeš pronaći poveznice na nekoliko reportaža koje će te pobliže upoznati s: dvorcem Trakošćanom, stonskim zidinama, NP Mljet, dubrovačkim zidinama, šibenskom katedralom, Dioklecijanovom palačom, NP Plitvička jezera, katedralom sv. Petra u Đakovu, dvorcem Eltz u Vukovaru te Đurđevačkim pijescima, a brojne druge reportaže o hrvatskoj baštini potraži na YouTube aplikaciji
Dvorac Trakošćan (elvan540, YouTube)
Stonske zidine i solana (elvan540, YouTube)
Nacionalni park Mljet (elvan540, YouTube)
Dubrovačke zidine (elvan540, YouTube)
Šibenska katedrala (elvan540, YouTube)
Dioklecijanova palača (elvan540, YouTube)
Plitvička jezera (elvan540, YouTube)
Katedrala Sv. Petra u Đakovu (elvan540, YouTube)
Dvorac Eltz u Vukovaru (elvan540, YouTube)
Đurđevački pijesci (elvan540, YouTube)
Dolasci i noćenja turista u komercijalnim smještajnim objektima u RH od 2019. do 2021. godine
Uz pomoć priloženih grafičkih priloga analiziraj broj dolazaka i noćenja turista u komercijalnim turističkim objektima u Republici Hrvatskoj od siječnja 2019. do prosinca 2021. godine. U kojim mjesecima se ostvaruje najveći broj noćenja? Kako je pandemija utjecala na broj dolazaka i noćenja turista? Kakav je odnos broja dolazaka domaćih i stranih turista? Analizu potkrijepi konkretnijim podatcima i omjerima.
https://www.dzs.hr/Hrv/Covid-19/turizam-dolasci_i_nocenja.html
Informacije o tijeku sezone
Ovaj link odvest će te na stranicu Hrvatske turističke zajednice na kojoj možeš dobiti sve najaktualnije podatke o tijeku turističke sezone u Hrvatskoj.