Politička karta svijeta nakon Drugoga svjetskog rata: mirovni ugovori, Organizacija ujedinjenih naroda, blokovska podjela svijeta i Hladni rat

Video

Stvaranje države Izrael

Stvaranje države Izrael 1948. godine danas je jedna od tema oko koje ne raspravljaju samo političari nego i povjesničari. U video prilogu doznaj o okolnostima nastanka države Izrael i posljedicama osnutka te države.

/div>
Video

Afganistan

Kada čujemo za Afganistan, najčešće pomislimo na ratove. Zašto je tome tako doznaj iz video priloga. Kako objašnjavaš da je povijest Afganistana obilježena ratovima?

Links

Interaktivni povijesni atlas

Interaktivni povijesni atlas omogućuje praćenje promjena državnih granica kroz povijest, odnosno nastanak i nestanak država. Ono što je inače teško vizualizirati sada je mnogo jasnije uz pomoć ovakvog povijesnog atlasa.

Video

Osnutak Ujedinjenih naroda

U kratkom video prilogu pogledaj kako je došlo do osnutka Ujedinjenih naroda. Koji je bio glavni cilj osnutka UN-a. Prisjeti se svega što znaš o Ligi naroda i usporedi tu organizaciju s UN-om.

Photo

Želim znati više

Sovjetski Savez je u Velikom domovinskom ratu uz ogromne žrtve iznio najteži dio tereta pobjede antifašističke koalicije. Zato Rusija i danas svake godine tu pobjedu slavi velikom vojnom paradom u Moskvi. (Foto Wikiwand)

Spomenik „Vrata slobode“ podno utvrde Devin, na granici Slovačke i Austrije, na ušću Morave u Dunav. Tu je tijekom hladnoga rata oko 400 ljudi ubijeno u pokušaju bijega kroz željeznu zavjesu, s Istoka na Zapad, iz komunizma u demokraciju. Umjetnik je simboličnim probojem kroz rešetke i tragovima hitaca ilustrirao što se na tome mjestu zbivalo. (Foto Hrvoje Dečak)

John Fitzgerald Kennedy (1917. – 1963), 35. predsjednik SAD-a, drugi najmlađi u povijesti i prvi katolik na tom položaju. Iz ugledne obitelji, u Drugom svjetskom ratu odlikovan za hrabrost. Vrlo popularan, pokrenuo je napredne reforme, uz ostalo, protiv diskriminacije crnaca. Iako je podupirao širenje američkog utjecaja u svijetu i odobrio neuspjelu invaziju na Kubu 1961., upravo je u Kubanskoj krizi 1962., kada je SSSR instalirao rakete na tom otoku, postigao sporazum s Nikitom Hruščovom čime je, po mnogima, izbjegnut svjetski rat. Kennedyja je u atentatu u Dallasu ubio anonimni Lee Harvey Oswald, iz nepoznatih motiva (i on je ubijen dva dana kasnije), a i danas postoje mnoge teorije o pozadini zločina. One najčešće upiru u američke reakcionarne krugove i/ili organizirani kriminal. (Foto Wikipedia)

Kadar iz hvaljenog američkog filma Forrest Gump iz 1994. godine. Glavni junak bori se i u Vijetnamu, odlikovan je zbog spašavanja suboraca, ali film ukazuje na besmislenost tog rata i prikazuje velike prosvjede protiv njega u SAD-u. U ratu u Vijetnamu Amerikanci su počinili brojne teške zločine nad vojnicima i civilima koristeći, uz ostalo, zapaljive napalm bombe te kemijsko i biološko oružje. U ratu je poginulo oko milijun Vijetnamaca, više od 55.000 Amerikanaca i oko 5.000 vojnika njihovih saveznika. Prema nekim izvorima, više od 100.000 Amerikanaca pobjeglo je iz zemlje od mobilizacije, a mnogi su dezertirali. I slavne osobe su odbile ići u taj rat, poput Muhhamada Alija, možda najvećeg boksača svih vremena, kojem je zbog toga oduzeta titula svjetskog prvaka. O Vijetnamskom ratu snimljeni su mnogi filmovi i snažno je utjecao na društvo i kulturu. (Foto Screenshot YouTube)

Genocid u Ruandi – lubanje u memorijalnom prostoru u Nijamati. U toj afričkoj zemlji građanski je rat 1994. doveo do najvećeg genocida u suvremenoj svjetskoj povijesti, a počinili su ga uglavnom pripadnici naroda Hutu nad narodom Tutsi. Ubijeno je između 500.000 i milijun ljudi, mnogi hladnim oružjem, tzv. mačetama. (Foto Wikipedia)