Velikosrpska agresija i Domovinski rat od 1991. do 1995. godine. Istočnoslavonsko bojište i obrana Vukovara. Ključne oslobodilačke operacije
Uvod u Domovinski rat
Skup video priloga o događajima koji predstavljaju uvod u Domovinski rat neka ti pomogne da prikupiš informacije o okolnostima u kojima je došlo do osamostaljenja Hrvatske.
Josip Jović
Prvom žrtvom u Domovinskom ratu smatra se Josip Jović. Poginuo je na Uskrs 31. ožujka 1991. godine na Plitvicama. Iz video priloga doznaj što se je onda tada dogodilo.
Međunarodno priznanje Republike Hrvatske
Video prilozi govore o događajima s početka 1990-ih godina kada je došlo do međunarodnog priznanja Republike Hrvatske. Doznaj i kakvu je međunarodnu pomoć Hrvatska dobila u Domovinskom ratu.
Memorijalni centar Domovinskog rata
Javna ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata povezuje sve memorijalne objekte u Vukovaru i okolici. Pregledaj na internetskim stranicama što je sve uključeno u prezentaciju Domovinskog rata i stradanja Vukovara.
Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata
Na mrežnim stranicama Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata objavljen je kronološki popis događaja iz doba Domovinskog rata, ali i razdoblja koju mu je prethodilo kako bi bilo lakše objasniti uzročno-posljedične veze među događajima u drugoj polovini 20. stoljeća.
Želim znati više
Veliki prosvjedi pred tadašnjim Vojnim sudom i zatvorom u Zagrebu početkom 1991. godine, na kojima se tražilo oslobađanje Virovitičana Đure Dečaka (na transparentima s brkovima, kasnije generala HV-a), Antuna Habijanca i drugih. Naime, 21. siječnja 1991. oko 600 naoružanih domoljuba predvođenih Dečakom blokiralo je virovitičku vojarnu nakon prijetnji JNA da će izvršiti vojni udar i svrgnuti demokratsku izabranu vlast u RH. Dan poslije vojarna je po zapovijedi hrvatskog vodstva deblokirana. Tada je 25. siječnja Kontraobavještajna služba JNA uhitila predsjednika virovitičkog HDZ-a Đuru Dečaka i općinskog čelnika Antuna Habijanca, a potom još trojicu, dok ministra obrane RH Martina Špegelja i domoljuba Ivana Belanija nije uhvatila. Prije toga Virovitičani su u suradnji sa Špegeljom i drugima organizirali kupnju i prebacivanje oružja iz Mađarske u Hrvatsku, koja se nije imala čime braniti. (Foto icv.hr)
Neuspjela operacija Vihor na Kupi južno od Zagreba 12. – 13. prosinca 1991. Radi napada na srpske pobunjenike na Banovini, pripadnici 102. Novozagrebačke brigade, među njima mnogi mladići mobilizirani tek koji dan ranije, poslani su noću, u zimskim uvjetima, čamcima preko Kupe. Kad su prešli rijeku i krenuli u dubinu neprijateljskog područja, izostala je potpora teškog oružja pa su hrvatski gardisti bili prisiljeni na povlačenje u kojem su se neki utopili, a neki smrtno stradali na druge načine. Službeno, poginulo je 17 hrvatskih vojnika. Bio je to primjer loše organizirane i provedene akcije, a dublji uzrok bila je tada još nedovoljna snaga Hrvatske vojske. (Foto braniteljski.hr)
Jedna od najpoznatijih fotografija iz razorenog Vukovara nakon sloma obrane grada 18. studenoga 1991. Četnici i vojnik JNA vode opečenog starijeg civila kojeg će uskoro ubiti. Među najpotresnijim svjedočanstvima o epopeji Vukovara je knjiga „Glasom protiv topova“ koju je na temelju osobnog iskustva napisala Alenka Mirković, novinarka Hrvatskog radija Vukovar u vrijeme opsade grada. Ona je u okruženom gradu ostala do posljednjeg trenutka, kada se s još nekim građanima i vojnicima u zadnji čas uspjela spasiti probojem do Vinkovaca. (Foto Deutsche Welle)
Stožerni general Janko Bobetko (1919. – 2003.), pobjednik na Južnom bojištu 1992. gdje je oslobođeno Dubrovačko primorje i kasnije načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske. Bobetko je bio istaknuti hrvatski partizan i jedan od organizatora ustanka 1941. na Banovini. Potom je obnašao visoke dužnosti, a umirovljen je 1972., u činu general potpukovnika, zbog bliskosti s hrvatskim političkim vrhom u Hrvatskom proljeću. (Screenshot YouTube)
Pripadnici 1. Gardijske brigade Tigrova na pobjedonosnom putu u Oluji 1995. Tigrovi su djelovali u Zbornom području Gospić sa zadaćom da na pravcu Glibodol – Lička Jesenica – Saborsko – Plitvice presijeku tzv. Krajinu na dva dijela, izbiju na državnu granicu i kod Tržačkih Raštela se spoje s 5. korpusom Armije BiH, što je potpuno izvršeno već za dva dana, do 6. kolovoza. (Foto Hrvatski časnički zbor)