Urbanizacija i opismenjavanje

Links

Priča o promjenama u jednoj ulici u New Yorku kroz četiri stoljeća

Priča o promjenama u jednoj ulici u New Yorku kroz četiri stoljeća bilježi promjene na temelju fotografija, zemljovida i statističkih podataka. Tako je zapravo ispričana priča o povijesti cijelog grada. Prouči što se ondje događalo u prvoj polovini 20. stoljeća.

Zanimljivost povijesti

Želim znati više

I u Splitu, drugom najvećem hrvatskom gradu, razvoj gospodarstva i doseljavanje velikog broja stanovnika nakon 1945. godine potaknuli su masovnu stambenu izgradnju, navodi se u Hrvatskoj enciklopediji. Najprije se, već 1949. godine, prema sjeveru, uz splitsko brodogradilište, gradi prvo naselje kolektivnoga stanovanja. Potom 1960-ih nastaju nove četvrti i naselja kao što su Poljud i Spinut. U smjeru istoka, kod Gripa, grade se tipske višekatne stambene zgrade - Split 2, a još istočnije Split 3. Potonje naselje, građeno 1970-ih i početkom 1980-ih ispunjava najsuvremenije urbanističke standarde, a predviđeno je ukupno 14.000 stanova. Devedesetih i početkom 2000-ih gradi se naselje Žnjan. Višnja Kukoč u svom radu ističe da je Split 3 primjer planiranja i izgradnje dijela manjega grada, gdje se poštivalo materijalne ostatke duge povijesti, a razmišljalo o budućnosti. „Mreža ulica i putova, položena u smjeru antičke centurijacije i carda i decumanusa Dioklecijanove palače, dala je parametre izgradnji za duže razdoblje. Split 3 je fizički okvir koji je postao mentalna i stvarna slika grada. To je jedinstveni koncept i paradigma značenja dužega od vremena i širega od geografskih granica u kojima je nastao“, zaključuje ona. (Foto nadzorplus.com)

Analfabetski tečaj u Mostaru 1945. godine. Takvi su tečajevi masovno organizirani nakon Drugoga svjetskog rata u cijeloj Jugoslaviji. Tada je u Hrvatskoj bilo oko 340.000 nepismenih. Nažalost, i na zadnjem dosadašnjem popisu stanovništva, 2011. godine, u Hrvatskoj je još uvijek bilo 32.302 nepismenih ljudi ili 0,8 posto stanovništva. (Foto Reddit)