Razvoj ratne tehnologije. Uporaba nuklearnog oružja i energije i njihove društvene i ekološke posljedice
Niels Bohr
Među najznačajnijim svjetskim fizičarima je Niels Bohr koji je nagrađen Nobelovom nagradom. Iako je bio uključen u izradu atomske bombe, kasnije se zalagao za mirno rješavanje sukoba i protivio se upotrebi nuklearne energije u ratne svrhe.
Černobil
Pogledaj kako danas izgleda Černobil, mjesto gdje se 1986. godine dogodila katastrofa pri eksploziji nuklearnog reaktora.
Želim znati više
Sovjetski tenk T-34 na spomeniku u ruskom gradu Kursku pokraj kojeg se u ljeto 1944. godine odigrala najveća tenkovska bitka u povijesti ratovanja. U njoj su Sovjetske snage izvojevale pobjedu nad snagama nacističke Njemačke. Tenk T-34 mnogi smatraju najboljim tenkom Drugoga svjetskog rata, ali u to su doba vrlo dobre borbene kvalitete imali i njemački tenkovi Panther i Tiger II. (Foto Wikipedia)
Maketa bombe nazvane „Little Boy“ (Mali dječak) kakvu su SAD bacile 6. kolovoza 1945. na japansku Hirošimu. Ovo je prva fotografija te bombe koju je objavila američka vlada nakon što je 1960. godine ta slika prestala biti državna tajna. (Foto Wikipedia)
Više od trideset godina nakon teške havarije u nuklearnoj elektrani u ukrajinskom Černobilu (tada dijelu SSSR-a) koja se dogodila 1986. godine, cijelo okolno područje je opasno i uglavnom zabranjeno za kretanje. Putopisac i suradnik Meridijana, Jurica Galić Juka (na slici), jedan je od rijetkih koji su bili tamo i donio je potresne fotografije.