Umjetnost i kult ličnosti. Umjetnost otpora
Francisco Franco
Među diktatorima iz 20. stoljeća koji su uživali u kultu ličnosti je i Francisco Franco.
Josip Broz Tito
Posebno razvijen kult ličnosti uživao je Josip Broz Tito što je posebno bilo vidljivo na pogrebu u svibnju 1980. godine. Osim ovog kratko video priloga pronađi i druge snimke Titovog sprovoda.
Želim znati više
Lirsko-grafička mapa „Jama“ s poemom Ivana Gorana Kovačića, za koju su crteže napravili slikari Edo Murtić i Zlatko Prica. Izdana je 1944. godine na oslobođenom teritoriju u Topuskom. Sugestivno likovno obogativši potresno pjesničko djelo, Murtić i Prica su dali iznimno suvremen umjetnički izraz. Pojedinci na Zapadu, do kojih je mapa dospjela, nisu mogli vjerovati da je „u šumama Balkana“ nastalo likovno djelo koje stoji uz bok najsuvremenijim trendovima europske umjetnosti. (Foto Antifašistički Vjesnik)
Pjesnik, povjesničar umjetnosti i likovni kritičar Željko Sabol (1941. – 1991.). Jedan od najvećih suvremenih hrvatskih pjesnika, ujedno duboko domoljubna osoba. Zbog svoje pjesme „Kad izgovorim tvoje ime“ iz 1971. godine, u kojoj se obraća Hrvatskoj, nakon sloma Hrvatskog proljeća optužen je i izveden pred sud zbog tobožnjeg hrvatskog nacionalizma. U njegovu su obranu stali književnici Igor Mandić i Jure Kaštelan, tumačeći da se pjesničko djelo ne može analizirati jednoznačno i iz njega izvlačiti zaključke kako je to činila optužba, pa je proces obustavljen. Šokiran i duboko ogorčen velikosrpskom agresijom na Hrvatsku na početku 1990-ih, Sabol uz ostale objavljuje još jednu antologijsku pjesmu „Imala sam kuću, imala sam dom“. Počinio je samoubojstvo 5. rujna 1991. koje je doživljeno kao protest ravan onom Čeha Jana Palacha, mladića koji se javno zapalio u Pragu zbog sovjetske intervencije u Čehoslovačkoj 1968. godine. (Foto Bjelovar Live)