Katolička modernizacija i ekumenizacija

Links

Bl. Alojzije Stepinac

Na službenim stranicama Postulature bl. Alojzija Stepinca predstavljeni su rezultati istraživanja o životu ovog mučenika i zagrebačkog nadbiskupa koji je živio u 20. stoljeću. U svojem životu prošao je put od zarobljavanja u Prvom svjetskom ratu do zatočeništva i mučeničke smrte u komunističkom režimu. U doba kada ne možeš posjetiti Muzej bl. Alojzija Stepinca pregledaj ove stranice.

Video

Papa Ivan XXIII.

Papa Ivan XXIII. potaknuo je mnoge promjene u Katoličkoj crkvi. Otvorio je Drugi vatikanski koncil. Ujedno je bio prvi papa koji je počeo putovati izvan Vatikana.

Video

Pavao VI i patrijarh Athenagora

Posebno važan događaj na području ekumenizma bio je susret pape Pavla VI. s patrijarhom Atenagorom 1964. godine čime je nakon više od jednog tisućljeća započeo proces zbližavanja Rimokatoličke i Pravoslavne crkve.

Video

Ivan Pavao II.

Četvrt stoljeća na čelu Katoličke crkve bio je papa Ivan Pavao II. (1920.-2005.) kojeg danas vjernici slave kao sveca. Što je sve doživio kao papa doznaj u kratkom biografskom pregledu.

Zanimljivost povijesti

Želim znati više

„Šaljem vas u krvavu kupelj“, rekao je zagrebački nadbiskup dr. Alojzije Stepinac novozaređenim svećenicima 1945. godine, neposredno poslije dolaska komunista na vlast, u vrijeme mnogih napada, pa i ubojstava svećenika. Jedan od tada zaređenih bio je i mladi Franjo Kuharić (1919. – 2002.). Od 1970. zagrebački nadbiskup, a od 1983. kardinal, Kuharić je bio iznimno omiljen u narodu. Posjećivao je iseljene Hrvate, a dolazak demokracije 1990. i osamostaljenje Hrvatske snažno je podržao. U doba Domovinskog rata bio je čvrsto uz svoj narod, uz upozorenja da se na zločine ne smije odgovarati na isti način. Godine 2012. pokrenut je postupak za njegovo proglašenje blaženim. Inače, 8. i 9. rujna 1984. održan je Nacionalni euharistijski kongres u Zagrebu i Mariji Bistrici, kao završetak proslave 13 stoljeća kršćanstva u Hrvata koja je počela još 1975. godine. Na misi u M. Bistrici okupilo se gotovo pola milijuna vjernika, a sudjelovalo je nekoliko kardinala, deseci nadbiskupa i biskupa te mnoštvo drugih svećenika, redovnika i redovnica. (Foto Screenshot YouTube)

Majka Terezija, pravim imenom Agnes Gonxha Bojaxhiu, Albanka iz Skopja (1910. – 1997.), svetica Katoličke Crkve. Misionarka, od 1930. godine učiteljica i ravnateljica  djevojačke škole u indijskoj Kolkati. Godine 1946. posvetila se potpuno brizi za gubavce i druge bolesne, krajnje siromašne stanovnike Indije. Četiri godine kasnije osnovala je družbu Sestre misionarke ljubavi za brigu i njegu najsiromašnijih, bolesnih i umirućih. Ona i njezine sestre pružale su u svojim krajnje skromnim ustanovama barem pred smrt ljubav i utjehu nebrojenim stradalnicima koji nikad prije nisu čuli toplu riječ. Dobila je 1979. godine Nobelovu nagradu za mir, a danas u svijetu djeluje nekoliko tisuća Sestara misionarki ljubavi u nekoliko stotina domova. Jedna od najpoznatijih anegdota o Majci Tereziji je ona kad je neki američki novinar promatrao kako ona čisti ranu nekog bolesnika, od koje je sve zaudaralo. „Ja to ne bih radio ni za milijun dolara!“, rekao je ovaj, a ona je uzvratila: „Ne bih ni ja. Radije to  radim iz ljubavi prema Bogu.“ (Foto Wikipedia/Manfredo Ferrari)