Međunarodne integracije i organizacije
Trgovina poljoprivrednim proizvodima između SAD-a, Kanade i Meksika (Dirt To Dinner)
Sporazum SAD-Meksiko-Kanada (bivša NAFTA) najveća je svjetska zona slobodne trgovine koja povezuje tri velike ekonomske sile: SAD-a, Kanadu i Meksiko. Priložena slika prikazuje vrijednost i glavne proizvode u trgovini poljoprivrednim proizvodima između članica Sporazuma. Analizirajte grafički prilog i uočite glavne razlike u intenzitetu i strukturu trgovine među državama.
Izdvojite proizvode koji su glavni za izvoz svake države.
Trgovinski sporazum između EU i Mercosur-a (Grain)
Nakon dugih 20 godina pregovora, 28. lipnja 2019. godine EU i četiri južnoameričke države bloka Mercosur – Argentina, Brazil, Paragvaj i Urugvaj, sklopili su iznimno važan sporazum kojim će ukloniti trgovinske prepreke. Riječ je o „jednom od najvažniji trgovinskih sporazuma svih vremena“ i najvećem kojeg je EU do sada sklopila. Novi sporazum o slobodnoj trgovini opisan je kao posao u kojem Europa dobiva veće tržište za prodaju automobila i sira, dok članice Mercosur-a imaju priliku dodatno povećati proizvodnju i izvoz govedine i etanola u Europu. Razmislite i odgovorite kakve će posljedice ovaj trgovinski sporazum imati na klimu Zemlje.
Udio OPEC-a u dokazanim svjetskim rezervama nafte 2018. godine (OPEC Annual Statistical Bulletein, 2019)
Utjecaj OPEC-a na kretanje cijene nafte na svjetskom tržištu (US Energy Information Administration)
Dokazane rezerve nafte zemalja članica OPEC-a su 2018. godine iznosile 1189,80 milijardi barela što čini 79,4 % dokazanih svjetskih rezervi nafte. S obzirom na to da se većina dokazanih rezervi nafte nalazi u malom broju država, razmislite i uz pomoć sljedećeg dijagrama odgovori mogu li i na koji način članice OPEC-a utjecati na cijene nafte na svjetskom tržištu.
Sjedište UN-a (Steven Bornholtz, Peacekeeping.un.org)
Plave kacige (Florencedailynews.com)
Aktivne mirovne operacija UN-a 2016. godine (Peaceoperationsreview.org)
Vijeće sigurnosti predstavlja najvažnije tijelo UN-a zaduženo za očuvanje mira i sigurnosti u svijetu, a za tu ulogu raspolaže mirovnim oružanim snagama (tzv. Plave kacige). Tijekom godina raspon zadataka dodijeljenih mirovnim snagama UN-a značajno se proširio, a najčešće su usmjerene na sprječavanje izbijanja sukoba ili prelijevanje sukoba preko granica, stabilizaciju konfliktne situacije nakon primirja kako bi se stvorilo okruženje za postizanje trajnog mirovnog sporazuma te pomoć u provedbi sveobuhvatnih mirovnih sporazuma. Proučite kartu i navedite u kojim su dijelovima svijeta prisutne mirovne snage UN-a. Istražite jesu li mirovne operacije UN-a provođene i u Hrvatskoj.
Čitanje oslobađajuće presude hrvatskim generalima u Haag-u (Florencedailynews.com)
Rezolucijom 827 od 25. svibnja 1993., Vijeće sigurnosti UN-a ustanovilo je sudbeno tijelo, čiji je skraćeni naziv "Međunarodni kazneni tribunal za bivšu Jugoslaviju" koji se bavio zločinima počinjenim tijekom sukoba na prostoru bivše Jugoslavije tijekom 90-ih godina 20. stoljeća. Na njemu je suđeno i hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, a konačan ishod ovog suđenja i oduševljenje koje je izazvalo hrvatskom narodu pogledajte u ovom videozapisu.
Članice WTO-a (Danlaycock, Wikipedia)
WTO (Svjetska trgovinska organizacija) međunarodna je organizacija koja razvija i jača utjecaj trgovinskog sustava u područjima carine i trgovine roba, usluga te intelektualnog vlasništva, a brine i o očuvanju okoliša. Sjedište organizacije je u Genevi, broji ukupno 161 članicu među kojima je i Republika Hrvatska od 2000. godine. Promotrite kartu i nabrojite države koje nisu članice WTO-a.
NATO misije nakon Hladnog rata (Stratfor.com)
NATO (Sjevernoatlantski savez) osnovan je 1949. godine s ciljem obrane Zapadne Europe od mogućeg napada komunističkih zemalja. Po završetku Hladnog rata glavni cilj NATO saveza je održavanje mira u svijetu te otklanjanje kriznih žarišta, a na priloženoj karti označene su države u kojima su provođene NATO misije. Odaberite jednu državu i istražite više o razlozima sukoba te ulozi NATO snaga u njegovom rješavanju.
Europska unija
Prvi videozapis vodit će vas kroz nastanak Europske unije, od Schumanove deklaracije, Europske ekonomske zajednice, valova proširenja pa sve do danas, dok će vam drugi videozapis pomoći u razumijevanju institucija Europske unije tj. zadaća i važnosti Europske komisije, Europskog parlamenta te Vijeća Europske unije.
Hrvatsko predsjedanje Vijećem Europske unije (Borna Filic, Pixell)
S prvim minutama siječnja Hrvatska je preuzela šestomjesečno rotirajuće predsjedništvo Vijećem Europske unije, šest i pol godina nakon što je postala članicom EU-a. Početak predsjedanja službeno je obilježen 9. siječnja 2020. dolaskom članova Europske komisije na čelu s predsjednicom Ursulom von der Leyen u Zagreb. Za potrebe predsjedanja uređen je dosad nedovršeni dio Nacionalne i sveučilišne knjižnice.