Pokazatelji prirodnog kretanja stanovništva
WorldoMeter
Pogledajte zanimljivu internetsku stranicu koja prikazuje trenutačni broj stanovnika u svijetu. Pokušajte izračunati koliko se prosječno ljudi rađa i umire u jednoj minuti.
Politika jednog djeteta u Kini (Wsj.com)
Kineska politika jednog djeteta započela je 1979. godine s ciljem smanjenja nataliteta i kontrole rasta stanovništva, a bila je potaknuta ponajviše od strane razvijenih zapadnih država koje su smatrale da kinesko povećanje stanovništva predstavlja prijetnju miru i svjetskim ekonomskim resursima. Bračnim parovima u kineskim gradovima bilo je dopušteno imati samo jedno dijete, dok je na selu bilo dopušteno imati dvoje djece samo ako je prvo dijete bila djevojčica. Postojale su i provjere domaćinstava, a oni koji su prekršili vladinu odluku, snosili su kaznu koja je iznosila 10 puta više od prosječnog godišnjeg primanja kućanstva u Kini ili pak im je određen pobačaj. No, bilo je i situacija u kojima su isti izbjegnuti. Žene bi odlazile od kuće i vraćale se kad bi pobačaj bio prerizičan za život majke, rađali bi djecu jedno za drugim pa ih prijavljivali kao blizance ili ih ne bi uopće prijavljivali – prema dostupnim podatcima, djece koja nisu imala svoje dokumente, a kasnije u životu niti pravo na obrazovanje i medicinsku skrb godišnje je bilo oko tri milijuna. Politika jednog djeteta u Kini ukinuta je 29. listopada 2015. godine.
Stope nataliteta i mortaliteta u Kini od 1949. do 2009. godine (Ourworldindata.org)
Provođenjem politike jednog djeteta Kina je uspjela znatno sniziti stopu nataliteta, koja je 2009. godine iznosila oko 12 ‰, što je niže i od stopa nataliteta nekih razvijenih zapadnih država. Razmislite o negativnim posljedicama naglog pada stope nataliteta za daljnji demografski i gospodarski razvoj Kine. Kako se kretala stopa mortaliteta u Kini od 1949. do 2009. godine? Pokušajte istražiti razlog naglog skoka mortaliteta 1960-ih godina.
Stope fertiliteta u državama EU 2016. godine (Eurostat, DW.com)
Za ostvarenje jednostavne reprodukcije stanovništva u smislu obnavljanja broja stanovništva ukupna stopa fertiliteta trebala bi iznositi prosječno 2,1. No, ako se uzme u obzir da sve žene u fertilnoj dobi stvarno ne sudjeluju u reprodukciji, tada bi ukupna stopa fertiliteta trebala iznositi 2,56 djece kako bi se osigurao stalan broj stanovništva. Mogu li države članice EU osigurati jednostavnu reprodukciju stanovništva? Objasnite kratkoročne i dugoročne posljedice takvog stanja.
Mala škola statistike - Pokazatelji fertiliteta (Državni zavod za statistiku, YouTube)
Ovaj videozapis pomoći će vam u razumijevanju, izračunavanju, analizi i interpretaciji stopa nataliteta i stopa fertiliteta.
Obitelj u Nigeru (Simon Pierre Diouf, WFP.org)
Najveća stopa fertiliteta zabilježena je u Nigeru, gdje prema podatcima za 2018. godinu svaka žena u prosijeku rodi 6,9 djece u fertilnoj dobi. Razmislite o pozitivnim i negativnim posljedicama velikog broja rođene djece u slabo razvijenoj državi kao što je Niger.
Prosječna starost nevjeste i ženika pri sklapanju prvog braka od 1960. do 2017. godine (Statistički ljetopis 2018, DZS)
Pomoću priloženog dijagrama odgovorite na sljedeća pitanja. Tko ranije stupa u brak, žene ili muškarci? Navedite neke od mogućih uzroka sve kasnijeg stupanja žena i muškaraca u prvi brak. Kako povećanje prosječne starosti pri stupanju u prvi brak može utjecati na kretanje stopa fertiliteta?
Stope infantilnog mortaliteta u europskim državama 2007. i 2017. godine (Eurostat)
Europa se izdvaja kao jedan od kontinenata s najnižim stopama infantilnog mortaliteta, no unutar Europe postoje velike razlike. Uz pomoć priloženog dijagrama izdvojite države koje su 2017. godine imale stope infantilnog mortaliteta iznad prosjeka EU? Koje države su zabilježile porast stopa infantilnog mortaliteta 2017. u odnosu na 2007. godinu? Koje europske države su zabilježile najveći pad stopa infantilnog mortaliteta?