Nacionalna, vjerska i jezična struktura stanovništva
Himba pleme u Namibiji (Alexander Joe, AFP)
Iako nam se to iz perspektive i okruženja u kojem mi živimo možda čini nevjerojatnim, diljem Afrike još uvijek postoje brojna plemena koja nemaju nikakav kontakt s modernim svijetom te koja žive i poštuju pravila i tradicije svojih predaka, a jedno od takvih plemena je i pleme Himba na sjeverozapadu Namibije, koje se mnogim ljudima čini kao jedno od najintrigantijih i najposebnijih živućih plemena danas s nekolicinom fascinantnih i posebnih običaja. Jedna od posebnosti plemena Himba je da se datum rođenja djece računa ne na dan kad je dijete rođeno niti na dan kad je začeto, već na dan kada majka odluči da želi imati dijete.
Romi – narod bez domovine (Zurnalizam.blogspot.com)
Romi su tradicionalno nomadski narod porijeklom iz sjeverozapadne Indije koji nema vlastitu državu, nego su njegovi pripadnici razasuti po svijetu. Prema procjenama u svijetu ima između 5 i 10 milijuna Roma, a najbrojniji su (s više od pola milijuna njih) u Mađarskoj, Bugarskoj i na prostoru nekadašnje Jugoslavije, pa tako i u Hrvatskoj. Ovdje pročitajte zanimljivu legendu o tome kako su nastali Romi i zašto nemaju vlastitu državu.
Dvojezični natpisi u Hrvatskoj
Na fotografijama se nalaze dvojezični natpisi u Hrvatskoj. Za svaku fotografiju odredi o kojoj nacionalnoj manjini se radi i u kojem dijelu Hrvatske ili županiji se nalazi snimljeni natpis.
“Bok“ na 46 različitih jezika (Lingualizer, YouTube)
U ovom videozapisu naučite kako se pozdraviti tj. reći „Bok“ na 46 različitih jezika: bugarskom, njemačkom, grčkom, rumunjskom, poljskom, albanskom, turskom, malajskom, indonezijskom, japanskom, itd. Za svaki od njih odredite kojoj jezičnoj porodici pripada.
Zastupljenost jezika u svijetu prema broju govornika i prema udjelu na web stranicama (Statista.com)
Ljudi širom svijeta govore više od 7000 jezika. Taj broj konstantno se mijenja jer svakim danom učimo više o svjetskim jezicima, a i zajednice u kojima se neki jezici govore konstantno su pod pritiskom modernog načina života tako da njihovi jezici nestaju. Približno trećina svjetskih jezika ugrožena je i oni imaju manje od 1000 govornika, dok više od polovine svjetskog stanovništva govori 23 jezika. Jezik koji je uvjerljivo na prvom mjestu po broju govornika (kojima je on prvi jezik) jest kineski sa nešto više od 1,2 milijarde govornika, što je približno 16 posto svjetske populacije. Zahvaljujući širokoj rasprostranjenosti u Južnoj Americi i Španjolskoj, španjolski jezik je na drugom mjestu sa oko 0,4 milijarde govornika, a prate ga engleski i arapski. Međutim, zanimljivo je istaknuti da, iako ima znatno manji broj govornika kojima je materinski jezik, u komunikaciji, posebice na webu dominira engleski jezik.