Nodalno-funkcionalna organizacija Hrvatske
Veličina naselja u Hrvatskoj 2011. godine po regijama
Regionalne razlike u distribuciji naselja prema broju stanovnika u Hrvatskoj su vrlo izražene, što je ponajprije rezultat međudjelovanja prirodno-geografske osnove i uvjeta povijesnog razvoja. Patuljasta naselja, ona s manje od 100 stanovnika, dominiraju u brdsko-planinskom prostoru Hrvatske. U Gorskoj Hrvatskoj čine gotovo dvije trećine naselja, a natprosječno su prisutna i u Sjevernom hrvatskom primorju, prvenstveno u unutrašnjoj Istri. Obje regije, istim redom, imaju i najveće udjele naselja bez stanovnika („mrtvih sela“), što ukazuje na proces demografskog izumiranja kojima su ta naselja, kao i ostali pretežito gorski dijelovi Hrvatske, zahvaćena. I u Središnjoj Hrvatskoj, regiji s daleko najvećim brojem naselja, patuljasta naselja čine vrlo visok udio, dok najveći udio srednjih i velikih naselja, onih između 500 i 10 000 stanovnika ima Istočna Hrvatska, najvrjedniji agrarni prostor Hrvatske, naseljavan individualnim i planskim kolonizacijama u više navrata tijekom povijesnog razvoja.
Gradovi Hrvatske 2011. prema broju, veličini, udjelu u gradskom i ukupnom stanovništvu te promjene broja stanovnika 2011./2001. godine
Hrvatska je sve do sredine 20. stoljeća bila agrarna, slabo urbanizirana zemlja, nakon čega je uslijedilo vrlo dinamičan proces urbanizacije, kojim se udio gradskog stanovništva povećao na približno 55 %. Međutim, u suvremenom razdoblju slijedi stagnacija broja gradskog stanovništva, a razloge treba tražiti u prostorno raširenom i uznapredovanom procesu depopulacije, koja će se zbog nepovoljnih biodinamičkih obilježja stanovništva (starenje, višak umrlih nad rođenima, iseljavanje itd.) produbljivati i poticati još nepovoljnije trendove, pa tako i ukupan broj gradskog stanovništva.
Broj stanovnika matičnog grada, okolice i gradske regije u cjelini u četiri velike gradske regije 2001. i 2011. godine
U posljednjem međupopisnom razdoblju, 2001. – 2011. godine, jedino su u zagrebačkog gradskoj regiji prisutna pozitivna demografska kretanja, dok splitska, riječka i osječka bilježe pad broja stanovnika. Razlike postoje i između sastavnica gradske regije – matičnog grada, okolice i gradske regije u cjelini.
U navedenom razdoblju matični grad u sve četiri gradske regije gubi stanovništvo. Okolica još uvijek ima pozitivna demografska kretanja ukupnog broja stanovnika u zagrebačkoj, splitskoj i riječkoj regiji, dok se posebno ističe osječka gradska regije koja ima negativni predznak demografskog kretanja u sve tri sastavnice: matičnom gradu, okolici i regiji u cjelini. Naime, visoki udjel stanovništva u okolici odraz je natprosječno zastupljene poljoprivrede budući da je riječ o tradicionalnom agrarnom prostoru.
Razvoj je u prošlosti bio, a posebice se to odnosi na okolicu grada, manje orijentiran na sekundarne i tercijarne djelatnosti. Agrarna tradicija usporavala je intenzivnije širenje urbanizacijskih učinaka, a samim time i socioekonomsko prestrukturiranje poljoprivrednog stanovništva.
Rezultat razvoja vidljiv je i danas u već spomenutom odnosu grad-okolica, i, što je posebno važno, u usporavanju demografskih kretanja, koja u suvremenom razdoblju imaju negativan trend.
Broj naselja prema stupnjevima centraliteta, po regijama Hrvatske 2008. godine
U Hrvatskoj je 721 centralno naselje, a ta naselja čine 10,7 % svih naselja. U centralnim naseljima živi 69,9 % stanovništva Hrvatske. Još nešto manje od 20 % naselja Hrvatske ima barem jednu od ovih funkcija: zdravstvenu ambulantu, školu ili poštu. Preostalih 70,9 % naselja nema ni jednu od spomenutih funkcija, izuzev prodavaonice koju posjeduje 2895 naselja u Hrvatskoj, odnosno 42,6 % cijelog naseljskog skupa. Neravnomjernost sustava središnjih naselja ocrtava se u dvije dimenzije. Prvu čini sam broj centralnih naselja te udio stanovništva koje u njima živi, a drugu njihova hijerarhija.
Već površnim pogledom na mrežu središnjih naselja vidljivo je kako je ona najrjeđa u Gorskoj i južnom dijelu Središnje Hrvatske, a najgušća u sjevernom i sjeverozapadnom dijelu Središnje te krajnjem istočnom dijelu Istočne Hrvatske. To je i očekivano, s obzirom na prirodno-geografska obilježja prostora, gustoću naseljenosti te broj i razmještaj naselja. U Gorskoj Hrvatskoj, koja zauzima nešto manje od sedmine teritorija Hrvatske, nalazi se samo oko dvadesetine svih centralnih naselja, što je veliki negativni nerazmjer u odnosu na površinu i broj centralnih naselja ostalih regija.
Čabar
Čabar je posebno zanimljiv slučaj jer iako je brojem stanovnika vrlo malo centralno naselje (511 stanovnika, 2001.), funkcijama nadilazi status lokalnog pa čak i područnog centra. U njemu postoji i osnovna i srednja škola, ordinacija opće medicine i stomatolog, poslovnica banke i FINE. Sjedište je i upravnog grada, a ne općine. To je posve logično s obzirom na usitnjenu i disperznu naseljenost ovog planinskog i šumovitog kuta Hrvatske u kojem se zbog konfiguracije terena do Delnica na udaljenosti od 45 kilometara putuje oko 75 minuta. Čabar je i do 1990. godine bio sjedište tadašnje istoimene općine. Sve su to razlozi da je i „mali“ Čabar zadovoljio kriterije da bude uvršten među slabije subregionalne centre nepotpunog centraliteta.