Industrijalizacija, deindustrijalizacija i reindustrijalizacija – pojam i primjeri

Video

Industrijska revolucija (Simple History, YouTube)

U ovom videozapisu saznajte više o procesu industrijske revolucije, o njezinim uzrocima te posljedicama koje su zauvijek promijenile svijet i život u njemu.

Video

Prva industrijska revolucija (Endless Info, YouTube)

U ovim videozapisima saznajte više o izumima koji su osnova prve i druge industrijske revolucije.

Prva industrijska revolucija (Endless Info, YouTube)

Druga industrijska revolucija (Endless Info, YouTube)

Photo

Replika prve lokomotive (Locoyard.com)

Fotografija prikazuje repliku prve parne lokomotive zvane Rocket, Georga Stevensona, koja je 1814. godine kada je predstavljena "jurila" do 16 milja na sat. Ubrzo nakon njezina izuma, intenzivno su građene prve željezničke pruge pa željeznica postaje jedan od glavnih čimbenika razvoja industrije te nezamjenjivo sredstvo transporta po cijelom svijetu.

Video

Masovna proizvodnja (Reading Through History)

Fordizam je način proizvodnje nazvan po američkom industrijalcu Henry Fordu, pioniru proizvodnje automobila, koji je prvi uveo masovnu proizvodnju automobila na tekućoj vrpci primjenjujući standardizaciju i podjelu rada. Ovim načinom proizvodnje povećan je obujam proizvodnje uz istodobno povećanje kvalitete proizvoda, smanjivanje troškova te snižavanje cijene proizvoda.

Video

Proizvodnja „just in time“ (Alex Berman, YouTube)

„Just in time“ je japanska filozofija upravljanja koja se primjenjuje u praksi od ranih sedamdesetih godina u mnogim japanskim proizvodnim organizacijama. Prvo je razvijena i usavršena unutar Toyotinih proizvodnih pogona kao sredstvo ispunjavanja zahtjeva potrošača s minimalnim kašnjenjima. „Just in time“ tehnika pokušava osigurati da nema nulte zalihe, a roba se proizvodi ili naručuje samo kada je to potrebno. U stvarnoj praksi nula zaliha možda nije moguća, ali „just in time“ navodi smjer u kojem bi trebalo krenuti. „Just in time“ je strategija koja se provodi radi poboljšanja povrata ulaganja smanjenjem inventara u procesu i pripadajućim troškovima. Kada se ispravno implementira, „just in time“ može dovesti do dramatičnih poboljšanja u povratu ulaganja organizacije, kvalitete i učinkovitosti. Glavni nedostatak „just in time“ sustava jest da se razina redoslijeda određuje povijesnom potražnjom. Ako potražnja raste iznad povijesnog prosječnog vremena trajanja planiranja, tvrtka može iscrpiti inventar i uzrokovati probleme s korisničkom službom. Više o „just in time“ sustavu saznajte u ovom videozapisu.

Gallery

Deindustrijalizacija

Links

Želim znati više

Industrijska revolucija