Problemi gospodarenja otpadom
Divlja odlagališta otpada u Zagrebu (Hrvatska radiotelevizija, YouTube)
Na brojnim lokacijama u Zagrebu ponovno su se pojavila divlja odlagališta. Neodgovorni pojedinci bacaju glomazni otpad na ulice, u parkove ili pak zabačenija mjesta. S druge strane - mnogi građani tvrde da se službe ne odazivaju na njihove pozive da dođu po glomazni otpad. Situacija je to koja se stalno ponavlja i pokazuje da odlaganje otpada u Zagrebu nije sustavno riješeno.
Specifične količine proizvedenog komunalnog otpada po stanovniku u 2016. godini po županijama
U Hrvatskoj se prema podatcima iz 2016. godine godišnje proizvelo 392 kilograma komunalnog otpada po stanovniku, dok je sljedeće godine taj broj porastao na 416 kilograma. Pogledom na podatke o količini komunalnog otpada po županijama jasno se mogu uočiti znatne regionalne razlike. Izdvojite regiju Hrvatske, a zatim i županije s najvećom proizvodnjom komunalnog otpada po glavi stanovnika. Razmislite o razlozima veće proizvodnje otpada u tim prostorima od ostatka Hrvatske. Kakve posljedice i opasnosti može izazvati neadekvatno zbrinjavanje otpada u tim prostorima ukoliko u obzir uzmemo njihova prirodno-geografska obilježja i dominantnu gospodarsku djelatnost?
Osnovne značajke projekta Stop plastici
Recikliranje otpada: Ljubljana daleko ispred Zagreba (Al Jazeera Balkans, YouTube)
Udaljeni samo 150 kilometara, glavni gradovi Slovenije i Hrvatske kada je riječ o upravljanju otpadom kao da su na dva različita kontinenta. Ljubljana kao najzeleniji grad i Zagreb kao jedna od europskih metropola koja najmanje reciklira. Kako su ovi gradovi pristupili upravljanju otpadom pogledajte u ovom videozapisu.
Rijeke s najvećim unosom plastike u mora i oceane 2015. godine (OurWorldInData.org)
Postoji više načina na koje plastika može uči u ocean, a jedan od ključnih načina je putem rijeka iz unutrašnjosti kopna. Priloženi dijagram prikazuje 20 rijeka s najvećom procijenjenom godišnjom količinom plastičnog otpada koje unesu u mora i oceane, a navedenih 20 rijeka čine gotovo dvije trećine, točnije 67 % globalnog godišnjeg unosa plastike u mora i oceane. Prema geografskoj raspodjeli većina se navedenih rijeka nalazi u Aziji, a čak njih šest nalazi se u Kini, državi koja proizvodi apsolutno najveće količine plastike, oko 58 milijuna tona 2010. godine, od kojih je samo jedna četvrtina adekvatno zbrinuta.
Radnici čiste plastiku iz rijeke Chang Jiang u blizini brane Tri Klanca (China Out/STR/AFP/Getty Images)
Količinom plastike u riječnom sustavu ističe se rijeka Chang Jiang, kojom je 2015. godine oko 333 000 tona plastike dospjelo u ocean, što čini više od četiri posto globalnog godišnjeg unosa plastike u mora i oceane.
Zagađenje mora plastikom (ABC Science, YouTube)
Mora i oceani se tiho guše u našem plastičnom otpadu koji ima zastrašujući utjecaj na morski ekosustav. Ovaj videozapis pomoći će vam u razumijevanju ozbiljnosti ovog problema.
Procijenjena količina plastike ukupno u oceanima i u pet poznatih gyre-a po masi i po broju čestica 2014. godine (OurWorldInData.org)
Na distribuciju i akumulaciju oceanske plastike snažno utječu oceanske površinske struje i obrasci vjetra, što rezultira nastajanjem „nakupina otpada“ koje se nazivaju „gyre“. Iz priloženih dijagrama možemo vidjeti kako gyre na sjevernoj hemisferi imaju najveću količinu plastike, što je očekivano s obzirom da većina svjetskog stanovništva, posebno obalnog, živi unutar sjeverne hemisfere. Međutim, i dalje iznenađuje količina akumulirane plastike u južnim oceanima (mnogo manja obalna populacija i izvori zagađenja), iako je manja nego u sjevernoj hemisferi, što upućuje na zaključak da se plastično zagađenje može premještati između gyrea. Vrijedno je još napomenuti kako većinu mase plastike u oceanima čine velike čestice (makroplastika), dok u broju čestica dominira mikroplastika (male čestice).
Neracionalno pakiranje proizvoda na kineskim tržnicama (Krešimir Jukić)
Plastična ambalaža jedan je od količinski najvećih zagađivača našeg planeta i brojni su primjeri u kojima ih čovjek neracionalno koristi. To jako dobro možemo vidjeti na primjeru kineskih tržnica. Stoga treba obratiti pozornost na sve popularniju mogućnost kupovanja namirnica u rinfuzi, čime se smanjuje količina ambalaže koja na kraju završi zajedno s ostalim komunalnim otpadom. Odgovornim načinom kupnje već se u startu smanjuje količina otpada, a samim time i štedi novac te resursi.