Pacifički vatreni prsten
Pacifički vatreni prsten (TomoNews US, YouTube)
Protežući se na više od 40 tisuća kilometara u obliku konjske potkove, Pacifički vatreni prsten zaslužan je za više od 90 % svjetskih potresa. Više od 450 vulkana nalazi se na tom području, a njihove reakcije posljedica su pomicanja Zemljine kore duboko ispod površine.
Nastanak novog vulkanskog otoka (Euronews, YouTube)
U ovom video zapisu pogledajte kako je u svega nekoliko dana intenzivnom vulkanskom aktivnošću nastao novi otočić u Tihom oceanu, nedaleko od Tokija. Novonastali otočić u konačnici se spojio sa starijim otokom Nishinoshima.
Interaktivna karta seizmičke i vulkanske aktivnosti na Zemlji
Pomoću ove interaktivne karte možete pratiti pojavu najnovijih seizmičkih i vulkanskih aktivnosti na Zemlji.
Erupcija vulkana Puyehue-Cordon Caulle u Čileu 2011. godine (RT, YouTube)
Ovaj video zapis sadrži kadrove vulkanskog oblaka koji je nastao tijekom erupcije vulkana Puyehue-Cordon Caulle u Čileu 2011. godine. Razmislite i odgovorite koje sve posljedice ovakva vulkanska erupcija može imati na život ljudi u blizini.
Lahari (Uwiseismic, YouTube)
Veliku opasnost za ljude koje žive u blizini vulkana predstavljaju i lahari. Lahari su tokovi sačinjeni od vode i vulkanskih sedimenata, uključujući i rastresit pepeo, plovučac i fragmente stijena iz aktualnih kao i iz prijašnjih erupcija. Kadrovi iz ovog video zapisa dočarat će vam razornu moć ove pojave.
Mehanizam nastanka potresa i tsunamija u Japanu 2011. godine (Programmed universe, YouTube)
Japan je 11. ožujka 2011. godine pogodio najjači potres u njihovoj povijesti, jačine čak 8,9 Richtera. Potres je prouzročio i razorni tsunami, visok 10 metara, koji je pogodio sjeveroistočnu obalu države. U katastrofi je u Japanu poginulo oko 20 000 ljudi, a nakon što je val pogodio obalu uništio je i nuklearnu elektranu Fukushima, iz koje su počele curiti radioaktivne čestice. Mehanizam nastanka ovog razornog potresa i tsunamija pogledajte u ovoj video animaciji.
Simulacija tsunamija (Virtual Eye, YouTube)
U ovom video zapisu pogledajte simulaciju katastrofalnih događaja koji bi se dogodili kada bi velika količina stijenske mase s padina vulkana Mauna Loa kliznula u ocean.