Održivi razvoj i zaštita mora i podmorja
Plastika na dnu Marijanske braze (Programmed universe, YouTube)
Prilikom prve ekspedicije na dnu Marijanske brazde američki istraživač Victor Vescovo čak je četiri sata istraživao morsko dno u mini podmornici, a osim čudesnih živih bića kakva se na manjim dubinama ne mogu vidjeti, pronašao je i - plastiku! Plastična vrećica i šuškavi omoti bombona ležali su na dnu najdublje brazde na Zemlji, što dovoljno govori o koliko velikom i raširenom problemu se radi.
Plastika u oceanima (A Plastic Ocean, YouTube)
Posljedice korištenja plastike za jednokratnu upotrebu vidljive su posvuda na morskim obalama i u morima. Plastični otpad sve više zagađuje mora te bi prema sadašnjim istraživanjima do 2050. u morima moglo biti više plastike nego riba. U ovom kratkom dokumentarnom filmu pogledajte uzroke, posljedice i moguće rješenje zagađenja mora plastikom.
Eksploatacija nafte iz mora i deset najvećih izljeva nafte od 1969. do 2010. godine (Programmed universe, YouTube)
Oko 30 % svjetske proizvodnje nafte dobiva se iz mora i oceana, a na priloženoj karti možemo vidjeti koje države dominiraju u tom procesu. Crpljenje nafte iz mora i oceana tj. izgradnja naftnih platformi predstavlja veliki rizik za okoliš te smo nažalost vrlo često bili svjedoci velikih izljeva nafte u mora i oceane.
Izljev nafte u Meksičkom zaljevu 2010. godine (Nimit Parikh, YouTube)
Najveća ekološka katastrofa u američkoj povijesti dogodila se u Meksičkom zaljevu 20. travnja 2010. godine. Na naftnoj platformi Deepwater Horizon, udaljenoj oko šezdesetak kilometara od obale američke savezne države Louisiane, dogodila se eksplozija koja je izazvala puknuće cjevovoda iz kojeg je nafta slobodno istjecala u more. Prema Nacionalnom oceanografskom institutu, u prvih 40 dana izljeva isteklo je otprilike 120 milijuna litara nafte u more, a cjelokupna površina zagađenog mora procijenjena je na oko 9900 km2 što je imalo katastrofalne posljedice na ribarstvo, turizam, morsku floru i faunu te razne ptice koje su teško nastradale.
Invazivne vrste (Hrvatska radiotelevizija, YouTube)
Laguna Parila na ušću Neretve bila je jedno od najbogatijih ribolovnih područja u neretvanskom kraju, no danas se ribari suočavaju s velikim problemom. Naime, invazivni američki plavi rak razmnožio se na ušću Neretve i počeo malim ribarima uništavati ulov i vrše. U ovom video zapisu saznajte više o ovom problem, ali i njegovom rješenju.
ŽELIM ZNATI VIŠE
Plastični otpad u morima: činjenice, posljedice i nova pravila EU-a