Lička ljepotica – RIJEKA JADOVA

Rijeka jadova meridijani

Faruk Islamović

Nikola Cetina

104 stranica
Tvrdi uvez

Doznajte više o široj javnosti slabo poznatoj ličkoj rječici Jadovi čija je voda još uvijek kristalno čista. Izvire kod Gornje Ploče u Općini Lovinac, teče Ličkim poljem te nakon 41 kilometra utječe u rijeku Liku nedaleko od Gospića kao njezina najveća pritoka. Uz Jadovu su nađeni tragovi čovjekove prisutnosti još od brončanog doba i vremena Japoda. Iako kratka, premošćuje je čak 25 mostova i kamenih prijelaza, što najbolje oslikava nekadašnji život uz danas opustjelu rijeku.

Ova knjižica nastala u tandemu fotografa Nikole Cetine i tekstopisca Faruka Islamovića otkriva njezine čari te vas poziva na posjet. Možda najbolje u proljeće i jesen, kad je korito Jadove puno vode.

U knjizi će objavljeno oko 30 kartica teksta o svim aspektima rijeke Jadove, te više od 70 fotografija. Svi tekstovi u knjizi prevedeni su na engleski jezik.

Isječci iz recenzija:

Voda je od prvih tragova naseljenosti bila presudan čimbenik za opstanak ljudskih zajednica. U suvremeno doba, u uvjetima klimatskih i drugih prijetnji, voda izvorne kakvoće i očuvana područja kao što je područje uz tok rijeke Jadove pravi su biser nacionalnog prostora te važan resurs na lokalnoj i regionalnoj razini. Odgovarajuća prezentacija takvih područja u pisanim publikacijama vrijedan je doprinos primjeni koncepta ekološke, demografske i ekonomske održivosti prostora.
Ova knjiga na pregledan način iznosi provjerene činjenice o prirodno-geografskim obilježjima i kulturno-povijesnim znamenitostima područja kojima protječe rijeka Jadova s pritocima. Način interpretacije dostupne građe, kao i dobro poznavanje lokalnog prostora, izvrstan su obrazac kako bi s geografskog aspekta trebalo pripremati izdanja koja se bave kraćim hrvatskim rijekama, a uključuju i vrednovanje kulturno-povijesne baštine.
Dr. sc. Ružica Vuk, izv. prof.

Budući da je istraživanje povijesti rijeka u hrvatskoj historiografiji i publicistici još nedovoljno prisutno, ova knjiga, s obzirom na koncepciju, itekako je dobrodošla.
Pritom treba imati na umu da je prostor kojim protječe rijeka Jadova područje trajne depopulacije (Bjelopolje i sjeverni dio Ličkog polja u Ličko-senjskoj županiji), a njegovo prevrednovanje, uz oslonac na javno-povijesnu prezentaciju i reinvenciju na tragu ekološki usmjernog kulturno-baštinskog turizma, moglo bi pripomoći ukupnoj njegovoj revitalizaciji. Ova knjiga svakako pruža sve glavne sadržaje potrebne za takvo što ukazujući na povijesno i prirodno bogatstvo toka Jadove. Ostaje nada da će relevantni akteri i dionici prepoznati vrijednost ovakvog pristupa te potaknuti osmišljavanje programa zasnovana na sadržajima prezentiranim u djelu, koji će na najbolji način, sukladno pravilima održivog turizma, iskoristiti postojeće potencijale.
Autori su napisali lijep, informativan i upečatljiv tekst zasnovan na relevantnoj znanstvenoj i stručnoj literaturi, a koji je popraćen vrlo atraktivnim vizualnim materijalom.
Dr. sc. Hrvoje Gračanin, red. prof.

Biblioteka Geographia Croatica